Zádušní mše za oběti leteckého neštěstí u Smolenska

Přímý přenos bohoslužby celebrované ve Svatovítské katedrále arcibiskupem Dominikem Dukou, za účasti prezidenta republiky a nejvyšších vládních, armádních a církevních představitelů. Režie J. Brichcín

Cestou na pietní akt do ruské Katyně, kde byly ve čtyřicátých letech popraveny sovětskými bezpečnostními orgány tisíce polských důstojníků a intelektuálů, zemřela kromě prezidenta Lecha Kaczyńskeho a jeho manželky téměř stovka vysokých politických, vojenských a církevních představitelů Polska. Zpráva o této tragédii poznamenala i mši svatou v pražské katedrále, během které kardinál Miloslav Vlk předával svému nástupci Dominikovi Dukovi pražskou diecézi. Arcibiskup Dominik Duka znal některé z obětí, včetně prezidenta Lecha Kaczyńskeho, osobně.

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude i místem konání requiem za oběti letecké katastrofy. Na této mši, celebrované novým arcibiskupem, promluví i prezident republiky Václav Klaus a polský velvyslanec Jan Pastwa. Obřadu se zúčastní také náčelník generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek spolu s armádními kaplany. Při leteckém neštěstí zahynulo totiž i celé vedení duchovní služby polské armády včetně polního biskupa Tadeusze Ploskiho. Bohoslužby se zúčastní také polští kněží a Poláci, kteří žijí v České republice. Stojí za zmínku, že bez pomoci polských kněží by mnohé naše farnosti zůstaly bez duchovního vedení.

Stopáž90 minut
Rok výroby 2010
 L