Úvod » O seriálu Vyprávěj

Perličky a zajímavosti

IV. řada

V prvních dílech bude mít divák šanci zavítat do období mezi lednem a listopadem roku 1989, tedy na samotný práh Sametové revoluce. Seriáloví hrdinové v této době podepisují petici „Několik vět“, poslouchají Jakešův slavný projev na Červeném hrádku, či reflektují nápor východoněmeckých uprchlíků na pražskou ambasádu NSR. Tvůrci nezapomněli ani na „nepolitické" situace, podíváme se na dovolenou do Jugoslávie, po dlouhé době se také bude volit MISS ČSSR, atd.

Sametová revoluce zásadně změní život všem postavám seriálu a diváci společně s nimi zažijí celou řadu historických mezníků, mezi nimi například první svobodné volby, malou a velkou privatizaci, rozdělení Československa, restituce, první krachy bank, povodně, nebo zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. Hrdinové Vyprávěj budou také s napětím sledovat první Válku v zálivu či teroristické útoky v září 2001 v New Yorku.

Lokace: Chorvatsko (Zadar a okolí), jezero Lhota, Vykáň u Českého Brodu, Jestřebice, Praha – Bohnice, Praha – Lysolaje, Praha – Chodov, Praha – Řeporyje, Říčany, Nesvačily u Rožmitálu a jiné.

Seriál Vyprávěj se za dobu své televizní „spanilé jízdy“ stal takřka kultem a dlouhodobě patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším pořadům České televize. Vedle diváckých cen Týtý, které v kategorii Seriál roku sbírá už od roku 2009, získali v loňském roce tvůrci i Zlatou nymfu z festivalu v Monte Carlo. O divácké oblibě svědčí i fakt, že profil pořadu na facebooku má aktuálně více než 55 000 fanoušků.

Vyprávěj sbírá ceny! (teaser)

Ocenění Zlatá nymfa

III. řada

26 dílů seriálu – jedna série – se točí bezmála 1 rok. Z hlediska finanční náročnosti se však netočí po jednotlivých dílech. V jednu chvíli je tak roztočeno například 15 dílů, někdy i více. Točí se tedy na přeskáčku – podle prostředí, motivů, které máme zařízené jako filmové dekorace. V mnoha ohledech to připomíná klasické filmové natáčení.

V třetí řadě populárního seriálu se objeví typické atributy jako céčka, móda plísňových džínů, ramenních vycpávek, kovodžínovina a podobné typické výstřelky. Osmdesátá léta je doba, kdy se režim uvolňuje a ze západu k nám prosakuje kromě džín i řada jiných věcí: první videa, pop kultura, mončičáci, zahraniční desky a především první počítače. Tvůrci vzpomněli na spartakiádu, chmelové brigády, lampiónový průvod a samozřejmě nemohli opomenout ani smrt Brežněva, Černobyl nebo perestrojku.

Postava Slaňocha a Kohoutka nás zavedou do, z dnešního pohledu, roztomile pitoreskního prostředí prvních veksláků a podvodníčků. Ota Slaňoch bude mít jednu z prvních diskoték, Kohoutek bude mimo jiné dabovat první pašované západní videokazety.

A jaké lokace v nové řadě uvidíte? Určitě se vrátíme k tradičnímu prostředí ateliéru v Jinonicích, na Kavčích horách a chalupy v Jestřebicích. Z dalších prostředí uvidíte Máchovo jezero, Senohraby, Říčany, Mníšek pod Brdy, Rataje nad Sázavou, Nymburk, Koněprusy, Zákolany, Středokluky nebo Kořenov v Jizerských horách a různá místa v Praze.

II. řada

Prvních 26 dílů seriálu Vyprávěj vysílala Česká televize od 31. srpna 2009 do 22. února 2010. Všechny epizody se umístily v týdenním TOP5 ČT, z toho dvanáctkrát kralovaly na prvním místě. Zájem diváků se odrazil i při udělování cen TýTý. Vyprávěj si odnesl zrcadlo pro nejoblíbenější seriál.

První klapka nové série padla přesně na Apríla 1. 4. 2010 v obci Horní Polubný v Jizerských horách. Konec natáčení je naplánován na závěr měsíce října, tedy na dobu, kdy budou první nové díly již ve vysílání.

V nové sérii se objevilo 120 herců a téměř 1 000 komparsistů.

Celkem je natáčení nových dílů naplánováno na 110 natáčecích dní. Nejvíce natáčecích dní má ve druhé sérii naplánován herec Roman Vojtek. Celkem 75 dní. V těsném závěsu za ním je Andrea Kerestešová s 65 natáčecími dny.

Přibližně 65 dní se natáčí v takzvaných reálech, tedy skutečně existujících místech a to interiérech i exteriérech. Ostatní dny se natáčí ve studiu, kde je postaven například byt Dvořákových, byt Karla a Evy, kanceláře kde hlavní hrdinové pracují, ale třeba také vlakové kupé.

I tato nová série zavedla filmaře na řadu zajímavých destinací. Mezi nejzajímavější natáčení patřilo to na plážích Baltského moře v Německu, kde se hrdinové ocitli na typické socialistické dovolené, natáčelo se také v pražském metru, v obchodním domě Kotva, v Jizerských horách, které představují Slovenské hory – bylo snazší dovézt slovenské herce do Čech, než celý štáb přemístit na Slovensko, a na řadě dalších zajímavých míst.

Seriál pro natáčení získal kromě studií na Kavčích horách také nová studia v pražských Jinonicích. Ateliér, kde jsou postavené hlavní dekorace bytů, umožnilo natáčení v přilehlé zahradě.

Finančně nejnákladnější bylo několikadenní náročné natáčení v NDR.

I. řada

Natáčení seriálu Vyprávěj začalo v srpnu 2008 dvoudenní zkušební předtáčkou. Od září se začalo točit naplno.

Prvních 13 dílů je momentálně prakticky hotovo a zbývající díly z prvních 26 se budou točit přibližně do začátku října 2009, to znamená ještě v době, kdy první díly uvidí diváci.

V prvních 26 dílech je přibližně 225 rolí a objeví se přibližně 4000 komparzistů.

Vyprávěj bude mít až 104 dílů, ale seriál určitě nelze přirovnávat k tzv. nekonečným seriálům. Příběhy našich postav se vyvíjejí v čase, pořád je spousta věcí, které můžeme v daném období vyprávět. Prvních dvacet šest dílů seriálu se odehrává v letech 1964 – 1973.

Kromě studií se natáčelo v řadě lokalit. Ve Vršovicích, na zámečku v Libni, také ale třeba na nádraží v Plzni, v chalupářské oblasti na Mělnicku v Jestřebicích, v bývalém vojenském prostoru u Litoměřic, na horské chatě v Jizerských horách, v železničním depu v Praze. Ne vždy však místo, kde se natáčelo, pak odpovídá místu v seriálu, například nádraží v Plzni představuje Pardubice a také Prahu.

Finančně nejnákladnější bylo právě natáčení scén s vlaky na nádraží v Plzni nebo scéna, kdy ruští vojáci v srpnu roku 1968 zastaví vlak s našimi hrdiny na cestě na Slovensko. Náročné bylo také natáčení prvního máje v centru Prahy, ruské tanky na Vinohradech a scény představující vojenské cvičení „Vrchovina“.