Scénograf, architekt a fascinující osobnost (2000). Režie R. Adler

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V cyklu unikátních rozhovorů s významnými osobnostmi kultury starého kontinentu – Evropané – reprezentuje české umění jedna z nejvýraznějších osobností našeho i světového jevištního výtvarnictví a výstavnictví 2. poloviny 20. století – architekt a dlouholetý umělecký šéf Laterny magiky Josef Svoboda. Tento divadelní mág, čaroděj scény, jak jej charakterizuje Roland Petit, v rozhovoru s Jiřím Žákem vzpomíná na příležitosti, které ho kdy potkaly, aby pochopil, co divadlo opravdu je, a hlavně, čím by mohlo být. Rovněž přiznává, že tajemství divadelního prostoru jde těžko prozradit, lze se však do něj zamilovat, porozumět a podřídit se mu, vést s ním dialog.

Prof. Josef Svoboda vystudoval architekturu, tento obor také sám přednášel na tuzemských (od roku 1969 profesorem na VŠUP, ateliér užité architektury) i zahraničních univerzitách. V letech 1946–1948 byl šéfem výpravy Velké opery 5. května. Od roku 1948 členem Národního divadla, po dvě desetiletí působil jako jeho hlavní výtvarník a šéf uměleckotechnického provozu ND. V roce 1958 s režisérem A. Radokem se stal spoluautorem Laterny magiky – její polyscénický tvar (kombinace živého divadla s filmem) představoval v době svého vzniku zcela originální jevištní útvar ve světovém měřítku. Od roku 1973 zde působil jako umělecký šéf.

Svobodově scénografii se dostalo pozornosti hodné jeho významu – za řemeslnou dokonalost, sklon k experimentování a nalézání geniálních řešení, myšlenkovou průbojnost a moderně cítěnou estetičnost v divadelním umění získal řadu domácích i zahraničních ocenění. Josef Svoboda zemřel v roce 2002, ve věku nedožitých dvaaosmdesátých narozenin.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3
ŽánrDokument