Praktický kurz televizního koncesionáře. Připravil J. Pálka

Jsme účastníky revolučního přerodu televizního vysílání a každá změna vyvolává problémy a potíže. A žádná sebelepší příprava nezbrání tomu, aby zrovna u vašeho příjmu nenastaly potíže. Určitě se opakuje okruh podobných problémů, ale mohou nastat i nové, se kterými nikdo nepočítal. Na druhou stranu všechny problémy, které jsou spojené s digitalizací, budou vykompenzované širokou škálou nových možností a výhod.

Zopakujme si v kostce nejčastější problémy, se kterými se můžeme setkat v digitální éře. Jedna z výrazných vlastností digitálního vysílání spočívá v tom, že u něj nedochází k postupnému zhoršování. V digitálním světě platí, že signál je buď stejně kvalitní na konci jako na začátku vysílacího řetězce, nebo není vůbec. Přechod je strmý a radikální.

Přestože digitální zařízení jsou vybavena moduly, které jsou schopny do určité míry chyby v příjmu signálu korigovat, čas od času se nějaká chybička objeví. Za normální se považuje jedna chyba za 170 minut nepřetržitého provozu. Jestliže se vám obraz cuká nebo kostičkuje, pak problém bude vězet ve vaší přijímací soustavě anténa -> kabel -> set top box -> televizor. Rušící efekty jsou ve vaší reálné blízkosti.

– Anténa
Ne každá anténa, která byla vhodná pro příjem analogového signálu, se hodí pro příjem digitálního vysílání. I pro digitál musíme mít dobrou anténu a dá se říci, že tím máme více jak z poloviny vyřešené problémy.

– Polarizace antény
Pokud ani vhodná anténa nepomáhá, je další možnou příčinou nekvalitního příjmu její nesprávná polarizace. Jestliže u analogového vysílání byla polarizace antény převážně horizontální, tak u digitálního vysílání je tomu jinak. U DVB-T se vertikální polarizace používá velice často.

– Pokojová anténa
Pokud zvolíte pokojovou anténu, můžete se setkat s problémem, že je napájená ze sítě a signál zesiluje. To může mít za následek, že signál je tak výrazně zesilovaný, až je tímto zesílením tak degradovaný, že výsledek je přesně opačný. Tedy, že nechytáte žádný obraz. Pokojová anténa nemusí v panelových domech dobře fungovat, protože železobetonová konstrukce domu se chová jako Faradayova klec a ruší možnost příjmu. A tak pokojová anténa je více méně provizorní řešení. Stoprocentní výsledek vždy zaručí lépe vhodná venkovní anténa.

– Kabely
Pokud i při volbě dobré antény máte stále potíže, je nutné se zaměřit na kabely, kterými vedete televizní signál. Velmi často se stává, že kabely staré několik desítek let už dávno nevyhovují potřebě. Nejsou dostatečně stíněné a vysokofrekvenční signál digitálního vysílání tímto kabelem špatně prochází nebo je rušen okolními elektrickými zařízeními. Nezbývá než kabel vyměnit za nový, nejlépe s dvojitým stíněním proti rušivým vlivům.

– Zesilovače
Při výměně kabelů velmi často zjišťujete, že v analogovém systému byly do vaší soustavy zařazeny zesilovače a předzesilovače. Ovšem to, co v analogové éře dobře sloužilo, může digitální příjem znemožňovat. Takže pryč se starými zesilovači a pokud se zjistí, že je nějaké potřebujete, tak je vyměňte za moderní, které se lépe hodí do digitální éry.

– Konektory
Dejte si pozor na konektory. Je naprosto nezbytné je správně připevnit ke koaxiálnímu kabelu.

Více se dozvíte při sledování pořadu, ať už z vysílání ČT, nebo z internetového vysílání.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2009
 ST