Praktický kurz televizního koncesionáře. Připravil J. Pálka

Konečně máme doma správnou anténu, nový koaxiální kabel, set top box. Set top box musíme nejprve naladit. Konkrétní přístroje se mezi sebou liší, i ladění je tedy u každého trochu jiné, ale v principu podobné nebo dokonce stejné. Ve všech musíme nastavit zemi (Česká republika), spustit automatické vyhledávání programů, nalezené programy uložit. Někdy může nastat problém se zvukem: zvuk musí být v určité intenzitě nastaven jak na televizoru, tak i na set top boxu. Je tedy dobré nastavit na televizoru základní hladinu a zesilování zvuku nechat na set top boxu a jeho dálkovém ovladači.

Televizní programy budeme volit dálkovým ovladačem set top boxu, dálkovým ovladačem televizoru můžeme upravovat obraz, případně další parametry televizoru. Mimochodem: stále ztrácíte ovládací krabičky? Existuje nějaké řešení, kdy máme dálkový ovladač jenom jeden? Taková možnost je přes zvukovou aparaturu, ale není to levné. Další cestou, jak mít jenom jednu krabičku, je zakoupení digitálního televizoru, který má set top box v sobě a ovládá se jediným dálkovým ovládačem.

Konečně jsme zvládli digitální příjem televizního signálu. Většina dnešních domácností je vybavena nejen televizorem, ale také videorekordérem, DVD rekordérem nebo přehrávačem, případně domácím kinem. Všechny tyto přístroje je také nutné připojit k televizoru. Při zapojování můžeme narazit na problém s malým počtem přípojných konektorů na některém ze zařízení. Dnešní zařízení mívají dva až čtyři konektory, starší mnohdy jen jeden. Pokud nemáme dostatek konektorů na některém ze zařízení, a neexistuje jiná možnost propojení, pak je nutné použít AV přepínač. Mnozí prodejci také nabízejí AV slučovače, které jsou levnější než přepínače, jejich použití je ale naprosto nevhodné a má za následek zhoršení výsledného obrazu i zvuku. AV přepínače se dělají buď s ručním nebo automatickým přepínáním. Takovýto přepínač nám umožní připojení hned několika zařízení k televizoru s jedním vstupem.

Set top box a domácí kino: většina televizorů nemá příliš kvalitní zvuk. Proto fajnšmekři využívají zařízení s názvem domácí kino, které slouží k přehrávání DVD s plnou kvalitou s vícekanálovými zvukovými doprovody. Abyste tyto možnosti mohli využít i pro sledování televizních pořadů, je nutné zakoupit set top box se zvukovými výstupy. Ne každý set top box tuto možnost nabízí. Na trhu můžete nalézt i set top boxy, které mají možnost komunikovat přes port – konektor USB, který znáte z klasických PC. Tento klasický port využívá většina moderních přístrojů: fotoaparáty, MPR přehrávače, externí HD.

Existují set top boxy, které mají vedle běžných funkcí, jak jsme je popsali, ještě k dispozici pevný disk, HDD. Zatímco na obrazovce sledujete jeden program, jiný se nezávisle nahrává na pevný disk v přístroji. Z pevného disku je pak možné nahrané programy kdykoli přehrát. Takováto zařízení se označují jako PVR (Personal Video Recorder).

Jak je vidět, digitalizací se škála nejrůznějších přístrojů a doplňků rozšířila. Protože povědomí u laické veřejnosti o těchto možnostech není příliš veliké, vyvolává tato nabídka více zděšení než nadšení. Žijeme však v bouřlivé době, proto se nebojte nových přístrojů. Ptejte se trpělivě odborníků. Ne vždy vám všechny otázky zodpovědí, ale řadu otázek a nejasností vám vysvětlí na webových stránkách www.digizone.cz.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2009
 ST