Praktický kurz televizního koncesionáře. Připravil J. Pálka

Kdo chce v digitální éře přijímat digitální televizní signál, potřebuje buď digitální televizor, který je zkonstruován pro příjem digitální signálu, nebo ke svému analogovému televizoru předřadí set top box, který umí převést přijímaný digitální signál na analogový. Set top box je vlastně digitální televizní přijímač bez obrazovky a reproduktorů. Je to digitální tuner, který umí převést digitální algoritmy na analogový řád. Tuner mají pochopitelně i analogové televizory, ale ty umějí pouze analogovou řeč, digitálštinu neovládají. Set top box je vlastně jakýsi elektronický tlumočník, který překládá z jedné řeči do druhé – z jednoho systému do jiného. Umí digitální signál rozbalit, převést ho na konkrétní televizní obraz a předat ho v analogové podobě televizoru nebo videu či jinému videopřístroji.

Na našem trhu je celá řada set top boxů. Ačkoli se liší cenou, jejich vlastnosti jsou si velmi podobné, neboť jejich přijímací a ladící část vyrábí několik firem na světě. Jejich kvalita je srovnatelná. Rozdíly najdeme především ve výbavě. Měli bychom se držet několika elementárních parametrů, které by náš set top box měl splňovat. Tvrzení, že cena přístroje vyjadřuje jeho kvalitu, není zcela na místě. Nejlevnější přístroje jistě nebudou patřit k těm nejšpičkovějším, ale obecně lze říct, že cena přístroje je většinou dána jeho výbavou a komfortem obsluhy.

Levné přístroje většinou plní základní funkci technologického převodníku. Dražší zvládnou třeba i záznam pořadů. Existují také set top boxy, které umějí jeden program zaznamenávat a jiný převádět do televizoru. Pokud tedy budete vybírat set top box, pak by bylo vhodné se zaměřit především na jeho užitné hodnoty a uživatelské vybavení. Technické parametry přístroje jako je citlivost, šumové číslo a podobně většinou nikomu nic neřeknou a honba za maximální citlivostí může být naprosto nesmyslná. Připojíme-li set top box ke správné a správně nasměrované anténě, pak je citlivost tuneru druhořadou záležitostí.

Víc ovšem oceníme snadné ovládání, české EPG nebo větší počet přípojných míst. Ne zcela běžnou výbavou je modulátor, který umožňuje připojení starších televizorů po anténním konektoru. Tato výbava je nutná, pokud váš televizor nemá jiné vstupní konektory než anténní. Nemalou pozornost při výběru přístroje je potřeba věnovat návodu k použití. Zdaleka ne všechny jsou laicky srozumitelné a dostatečně přesné. Naučit se podle nich ovládat přístroj a využít všech jeho nabízených funkcí tak bývá velmi problematické. Prodejce je také povinen dodávat návod v češtině.

Jak zapojíme set top box? Nejprve odpojíme anténní svod z analogového televizoru a zavedeme ho do set top boxu. V dnešní době je nečastějším způsobem propojování přístrojů použití kabelů SCART. V tomto kabelu jsou zapojené všechny vodiče nutné pro přenos signálu z jednoho přístroje do druhého. Jeden z konektorů na set top boxu bývá označen „TV“ nebo „OUT“. Právě z tohoto konektoru povedeme kabel k televizoru. Současně je potřeba propojit koaxiálním kabelem anténní konektory mezi set top boxem a televizorem. Zůstane tak zachována možnost příjmu programů, které zatím nejsou vysílané digitálně. U starších televizorů bez AV konektorů je to také jediné možné propojení se set top boxem.

Nyní můžete podle návodu naladit digitální příjem. Všechny set top boxy jsou ovládané pomocí dálkového ovladače a menu zobrazovaného na obrazovce televizoru. Správné propojení obou přístrojů je podmínkou pro nastavení a naladění set top boxu. Univerzální postup neexistuje. U každého přístroje je nezbytné nastavit jazyk (češtinu) a zemi (Českou republiku). Pak je nutné většinou pomocí tlačítka menu dopracovat se na rozcestník, kterým zadáme set top boxu úkol automaticky vyhledat a uložit programy, které je možné přijímat ve vašem okolí.

Lidé se mnohdy bojí, že nesprávným ovládáním mohou přístroj pokazit. To je prakticky vyloučené. V krajním případě si můžete vymazat všechna dosavadní nastavení, což není žádná tragédie.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2009
 ST