Praktický kurz televizního koncesionáře. Připravil J. Pálka

Pokud chcete anténu instalovat sami, musíte dbát na několik základních pravidel. Pro svod signálu od antény k televizoru použijte koaxiální kabely správných parametrů. Ne každý kabel a zvláště pak několik desítek let starý kabel je schopen přenášet vysokofrekvenční digitální signál. K velmi častým prohřeškům patří připojení koaxiálního kabelu přímo na svorky antény bez symetrizačního členu nebo rozbočování signálů k více přijímačům bez rozbočovače. Staré koaxiální kabely nám vedly analogový signál někdy desítky let. Izolace jednotlivých částí bývají poškozené, takže vedení signálu je pochybné a spíše je zázrak, že nějaký signál vedou.

Mnohé koaxiální kabely pocházejí z doby, kdy se analogový signál šířil na frekvencích III. TV pásma, tedy maximálně do frekvence 230 MHz, tedy 12. kanál. Dnes se pro digitální vysílání používá IV. a V. pásmo od 470 do 860 MHz, tedy 21. až 69. kanál. Jinými slovy starý kabel nemusí stačit na kvalitní svod signálu. Moderní koaxiální kabel se skládá z těchto vrstev: z vnějšího pláště – izolační vrstvy, vnějšího vodiče – stínění, dielektrika a vnitřního vodiče.

Vedle vhodných parametrů koaxiálního kabelu musíme vycházet z toho, že čím je kabel delší, tím jsou větší ztráty při přenosu signálu. Snažíme se tedy, aby kabel byl co nejkratší. Pokud to není možné, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli do soustavy nezabudujeme zesilovač. Zkušenost říká: pokud má starý kabel menší průměr než 10 mm a je s plným dielektrikem, nebude vhodný na rozvod digitálního signálu a nezbude než si pořídit nový koaxiální kabel, nejlépe s dvojitým stíněním. Koaxiální kabel s kvalitním stíněním je naprosto nezbytný tam, kde jsou rušivé vjemy způsobované počítači a počítačovými sítěmi, tramvajemi, vlaky nebo různými točivými elektrickými stroji.

Ani kvalitní anténa, ani nový koaxiální kabel, ani vynikající set top box vám nebudou nic platné, pokud kabely k jednotlivým prvkům propojíte špatně nebo lajdácky. Velmi totiž záleží na jednotlivých konektorech. Doporučují se dražší kovové šroubovací. Můžete použít i plastové, ale vždycky musíte správně zapojit koaxiální kabel.

Máte-li v rodině více televizorů, budete řešit rozbočování koaxiálních kabelů. Každý analogový televizor musí mít svůj vlastní set top box a k němu musíme přivést signál koaxiálním kabelem. Rozbočovače jsou dnes k dostání v každém specializovaném obchodě. Je jich celá řada, doporučují se opět kovové šroubovací. A zase důležité je správné zapojení rozbočovačů do koaxiálních kabelů.

Každým rozbočením se trochu signálu ztratí. Naše koaxiální kabely, jakkoliv jsou kvalitní, jsou příliš dlouhé, takže došlo k takovým ztrátám ve vedení, že signál přivedený k set top boxu je slabý. Co s tím? Tady nás může zachránit zesilovač. I v analogových přijímacích sítích byly zesilovače a předzesilovače. Mnohdy jsme je tam nechali a divíme se, že náš příjem digitálu je nekvalitní. Zesilovač a předzesilovač může být skvělý pomocník, ale v určité situaci i velký škůdce, který je zdrojem rušení. Posouzení správnosti zařazení nebo vyřazení zesilovače z přijímací konfigurace je otázkou zkušenosti a stoprocentně se to dá zjistit pouze pomocí měřících přístrojů.

Ten, kdo chce v digitální éře přijímat digitální televizní signál, potřebuje buď digitální televizor, který je zkonstruován pro příjem digitálního signálu, nebo ke svému analogovému televizoru předřadí set top box, který umí převést přijímaný digitální signál na analogový. Set top box je vlastně digitální televizní přijímač bez obrazovky a reproduktorů. Je to digitální tuner, který umí převést digitální algoritmy na analogový řád. Je to jakýsi elektronický tlumočník, který překládá z jedné řeči do druhé, z jednoho systému do jiného. Umí digitální signál rozbalit, převést ho na konkrétní televizní obraz a předat ho v analogové podobě televizoru nebo videu či jinému videopřístroji.

Více se dozvíte při sledování pořadu, ať už z vysílání ČT, nebo z internetového vysílání.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2009
 ST