Praktický kurz televizního koncesionáře. Připravil J. Pálka

Klasické analogové televizní vysílání je již řadu let na konci svých možností. Digitalizace televizního vysílání přináší řešení a hlavně nové možnosti. Má před sebou obrovskou budoucnost. Digitální televizní vyslání Digital Video Broadcasting vyjádřeno zkratkou DVB jsou vlastně datové toky vyjadřující obraz a zvuk přenášené k divákovu televizoru. Aby to mohlo probíhat, bylo nutné stanovit přesné mezinárodní standardy vyjádřené složitými algoritmy. Abychom mohli analogovým televizorem přijímat digitální informaci, potřebujeme dekódovací zařízení. A tím je tzv. SET TOP BOX.

Barevné širokoúhlé filmy v kinech známe už téměř půl století. Využití tohoto obrazového formátu v televizi bylo ale až donedávna problematické. Televize byla od prvopočátku koncipovaná s obrazovým formátem 4:3, takže širokoúhlé filmy bylo nutné částečně ořezávat. Televizní divák tak byl vždy ochuzen buď na velikosti nebo kvalitě obrazu. Tento problém měla řešit barevná televizní soustava PALplus, která se ovšem neujala. Šanci na zásadní změnu tak přináší až digitalizace televizního vysílání.

Rozdíl mezi klasickým analogovým a moderním digitálním televizorem není jen ve velikosti obrazovky, ale i v poměru šířky a výšky. Klasické analogové televizory mají poměr 4:3, ale moderní digitální televizory mají poměr šířky a výšky obrazovky 16:9. Lidské oko vlastně vnímá svět širokoúhle, proto je tento poměr pro lidský zrak přirozenější. Tato skutečnost má důsledek v tom, že na starých obrazovkách se širokoúhlé zobrazení projeví černým pruhem nahoře a dole, čímž se zmenšuje užitečný rozměr obrazovky a klesá efektivní rozlišení.

Jak už jsme řekli, digitální vysílání můžeme sledovat na analogovém televizoru jenom tehdy, když si pořídíme set top box. Nejelegantnější řešení přijmu digitální televize je pořízení digitálního televizoru, který má všechny prvky pro příjem digitálního signálu v sobě zabudované a všechny součástky jsou vysoce sofistikované. Jenomže na trhu jsou televizory plazma nebo LCD. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaký televizor si pořídit? To záleží na mnoha faktorech. Tady se pouštíme na tenký led věčného boje zastánců té které technologie. Nutno ovšem podotknout, že obě mají své výhody a nevýhody. A jak už to tak bývá, když se dva perou, třetí z toho těží. Na trh tak přichází další zobrazovací technologie, tentokrát z organických svítivých diod. Nicméně rozdíl v technologiích je mnohem větší než rozdíl ve výsledném obraze.

LCD obrazovky jsou tvořeny zadním zdrojem světla, které dopadá na tekuté krystaly, jejichž světelnou propustnost je možné ovládat přiloženým elektrickým napětím. Jejich výhodou je relativně malá spotřeba energie, naopak nevýhodou dlouhá odezva a malý statický kontrast. Pokud máte velké prostory a chcete si pořídit domácí kino, je vhodnější si pořídit plazmový televizor. Obrazovka je tvořena miniaturními komůrkami s luminifory naplněnými inertním plynem. Podle vloženého napětí se tato komůrka rozzáří. Plazmové obrazovky mají při plném jasu trochu větší spotřebu energie než LCD, ale na druhou stranu jsou dobře vidět i při okolním rušivém světle. Jsou také mechanicky odolnější než LCD panely.

Digitální vysílání můžeme přijímat několika cestami. Nejrozšířenější určitě zůstane šíření signálu pozemními vysílači- tzv. terestrické vysílání. Toto vysílání má zkratku DVB-T. Tomu se budeme také nejvíce věnovat, ale musíme zmínit i jiné cesty.

Více se dozvíte při sledování pořadu, ať už z vysílání ČT, nebo z internetového vysílání.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2009
 ST