A. Goldflam a J. Polášek zamíří do zahrady, jejíž současnou i historickou podobu oceňují odborníci z celé Evropy (2009). Režie P. Jirásek

Arnošt Goldflam s Josefem Poláškem objevují zákoutí Brněnské botanické zahrady a arboreta. Nejstarší část areálu byla založena již v roce 1936, nicméně současná podoba zahrady vznikala od konce let šedesátých a je ceněna i v evropském kontextu jako jedna z nejnápaditějších ukázek moderní zahradní architektury. Kromě mnoha rafinovaně vybudovaných zákoutí, jejichž estetika je umocňována použitím jednoduchých materiálů – kamene, betonu a dřeva – se instituce spravovaná Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou pyšní také skleníkem, v němž se nachází rozsáhlá sbírka orchidejí.

V závěru dílu nakrátko oba naši průvodci zavítají do arboreta poblíž Křtin a seznámí se s konceptem Lesnického Slavína. Lesy severně od Brna byly již mezi válkami soustavně kultivovány do podoby monumentálního lesoparku, v němž byla přirozená estetika krajiny zesilována výsadbou solitérních dřevin – zároveň byly v jednotlivých zákoutích budovány pomníky významným lesníkům, vědcům a umělcům.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2009
 ST AD
ŽánrDokument