Jaroslav Kramer: Kudy z nelehké situace

Klikněte pro větší obrázek Makroekonomické prognózy, vývoj hospodářství i nálady na akciových trzích v ekonomickém zpravodajství na ČT24, to jsou často tabulky, čísla a grafy, v nichž se běžný divák nemusí příliš orientovat. Suchá fakta proto na obrazovkách střídá Ekonomika +, reportáže věnované především lidským příběhům.

Tuto každodenní „rubriku“ koncipovala v polovině loňského roku vedoucí ekonomické redakce ČT24 Pavlína Kvapilová. Jedním z těch, kteří se na tvorbě desetiminutových pořadů podílejí, je student práv Jaroslav Kramer. K práci v televizním zpravodajství ho před časem přivedla šťastná náhoda. V současné době ho ale právě práce na magazínu Ekonomika + zcela pohltila. „To, že studuji práva, si s novinářskou televizní tvorbou nijak neodporuje,“ říká. „Právo a zákony jsou přece všude. Studovat a naplno tvořit reportáže je ovšem dost náročné. Nejsem rozhodnutý, jestli právě žurnalistika je můj životní plán, ale Ekonomika + je práce velice zajímavá, takže v posledních osmi měsících je to pro mě pořád velká výzva a také náplň mého času,“ přiznává, i když na schůzku přiběhl po úspěšně složené zkoušce, takže jak je vidět, stihnout se dá mnohé, když člověk chce. Ostatně o tom, co lidé dokážou, jsou i příběhy v reportážích magazínu.

„Máme pět profilových rubrik – Kariéra, Malý byznys, Manažerská štafeta, Sonda a Století žen,“ představuje redaktor týdenní běh pořadu. „V pondělí tedy hovoříme o možnostech osobního růstu, vzdělávání, v úterý se věnujeme zajímavým podnikatelům, kteří jsou ve svém oboru něčím jedineční. Chceme jim tak mimo jiné pomáhat s propagací jejich práce. Ve středu dáváme prostor neotřelým názorům dobrých manažerů. Mnoho z nich má totiž zdravý pohled na politickou problematiku, hospodářskou krizi či ekonomickou situaci, ale nemají platformu pro sdělení svého názoru. Čtvrteční Sonda se zabývá nejrůznějšími ekonomickými fenomény od ropy, problematiky našeho umírajícího textilního průmyslu až třeba po finanční aspekty domácího násilí. Páteční příběhy žen představují podnikatelky a manažerky, které třeba kvůli mateřství zcela přehodnotily priority ve svém životě, ale to jim nebrání být znovu úspěšné. Víkendy jsou věnované reprízám, ale také našim vlastním komentářům, protože víkendové vydání si sami moderujeme a snažíme se mu dát neformální ráz, mluvit k divákům srozumitelnou řečí o často složitých problémech.“

Magazín je tedy pestrý, v pravém slova smyslu mladý. Však také většina pětičlenného týmu jsou redaktoři do třiceti let. „Sami bychom nestihli všechny reportáže natočit, takže nám náměty přinášejí i jiní kolegové ze zpravodajství ČT. Celá dramaturgie je ale stále směřována tak, abychom v devítiminutových pořadech vyprávěli pozitivní příběh nebo naznačili pozitivní směr, jakým se člověk v dnešní nesnadné ekonomické situaci má ubírat, kde hledat možnost rekvalifikace, vzdělávání či jaká oblast podnikání může přinést ovoce ve smyslu zajištění příjmu pro rodinu.“

Reportáže týmu Ekonomiky + nejsou žádné mluvící hlavy. „Pokud natáčíme portréty, věnujeme tomu vždy celý den, kdy se snažíme například zajímavou manažerku ukázat v pracovním prostředí, ale i v soukromí, při sportu. A protože vtěstnat vše do devíti minut není lehké, musíme nasadit rychlé tempo, což vyžaduje především výborného střihače. Pracujeme i s moderní dynamickou hudbou, protože ta dává jednotlivým dílům správnou atmosféru,“ doplňuje Jaroslav Kramer informaci o týmu redaktorů o to, že mají i zázemí stejně uvažujících kameramanů a střihačů v čele s Jiřím Venclíkem a Radimem Janíkem. Svižných deset minut informací o lidech i obecných ekonomických problémech zkrátka mluví srozumitelnou řečí o tom, co pálí každého z nás.

Text: Gabriela Koulová
Foto: Jaroslav Hodík, ČT
Převzato z týdeníku ČT+