Monumentální pražská palácová stavba ve stylu raného baroka od italského architekta Francesca Carattiho (1998). Kamera M. Kubala. Scénář a režie J. Šikl

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Černínský palác nechal postavit rakouský diplomat hrabě Humprecht Jan Černín z Chudenic po roce 1664. Jedná se o jednu z největších barokních budov v Praze vůbec. Stavba byla poničena během války o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století, znovu pak v roce 1757, kdy jej poškodila pruská dělostřelba. Palác také díky tomu prošel řadou pozdně barokních přestaveb a dodatečných rekonstrukcí. Během druhé světové války jej přebudovali i nacisté.

Od roku 1777 palác již nesloužil svému původnímu určení (r. 1778 byla významná obrazárna rodu Černínů vydražena) a byl užíván k různým jiným účelům, mimo jiné jako lazaret s lékárnou, útulek pro chudé, nájemní dům, dílny, kasárna či výtvarná galerie.

V letech 1928 až 1934 byl částečně přestavěn pod vedením architekta Pavla Janáka. V letech 1933 až 1939 pak došlo k novodobému rozšíření paláce o tzv. Janákovu přístavbu, kde dodnes sídlí převážná většina administrativních útvarů Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Stopáž14 minut
Rok výroby 1998
 ST 4:3
ŽánrDokument