Právě probíhající rekonstrukce jednoho z nejpozoruhodnějších brněnských domů zavřela dveře návštěvníkům. Prostřednictvím dokumentu J. Hádkové z roku 1997 se tam podíváme i dnes.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vila Tugendhat v Brně je ztělesněním nového řádu věcí, založeném na souladu funkce, materiálu a tvaru. V roce 1928 manželé Tugendhatovi zadali projekt nové vily německému architektovi Ludwigu Miese van der Rohe. V prosinci 1930 byla vila již hotova, a Tugendhatovi byli touto stavbou okouzleni. Není divu, když celá stavba je naplněním architektova kréda – klasicistně střídmá v prostředcích, čistá ve tvarech, důstojná ve výrazu, dokonalá v proporcích a harmonická v detailech. Meise va der Rohe navrhl nejen podobu vily, ale i nábytek a veškeré detaily v interiéru. Dokonce osobně vybíral materiály na stěny vybraných místností.

Když procházíme interiérem, objevuje se před námi promyšlenost celého prostoru, od vstupní haly přes obývací část, jídelnu a knihovnu až po koupelnu. Dvě prosklené stěny se otevírají do zahrady a propojují tak organicky vnitřek vily s okolní zahradou.

Vila ve své době byla výrazem autorovo uměleckého názoru a stala se vzorem dokonalého architektonického díla.

Manželé Tugendhatovi tady bydleli pouhých 8 let. V roce 1938 emigrovali do Venezuely. Následující rok vilu pak zabrali nacisté. Na sklonku války vila byla vydrancována a nepřímo poškozena výbuchem bomby. V 60. letech byla pak zapsána do seznamu kulturních památek UNESCO a v 80. letech zrekonstruována. Proti představám architekta, který by z ní nikdy nechtěl mít muzeum, vila už nebyla dále obydlena. Od ledna 2010 do roku 2012 zde opět probíhá rozsáhlá rekonstrukce.

Stopáž15 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrDokument