Dokumentární cyklus o českých skvostech (1997). Scénář a režie J. Jireš

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na soutoku řek Ohře a Labe dal císař Josef II. vybudovat moderní pevnost Terezín jako opěrný bod, který by bránil nepřátelskému vojsku při postupu na Prahu. Stavba byla zahájena roku 1780 a byla dokončena během necelých 10 let. Celá pevnost byla postavena podle nejnovějších znalostí vojenského obranného stavitelství, které jsou tu ukázány na schematických plánech i procházkou kolem jednotlivých částí pevnosti. Uvnitř pevnosti pak vznikla kasárna pro 15 000 vojáků, kteří zde tvořili pravidelnou posádku.

V roce 1782 bylo uvnitř pevnosti na šachovnicovém půdorysu založeno i město. Z té doby si tu můžeme prohlédnout empírový kostel, budovu vojenského velitelství i městský park u radnice. V roce 1888 byl zrušen pevnostní statut města, dvě brány byly zbořeny a další dvě zůstaly jako trvalá památka.

Souběžně s tokem řeky Ohře byla postavena i Malá pevnost, která hrála klíčovou roli, protože zabezpečovala zavodňovací systém kolem Terezína. Tato pevnost byla používána jako vězení nejen za Rakouska-Uherska, ale nechvalně proslula i během Protektorátu, kdy tady zahynuly tisíce lidí z celé Evropy.

Pevnost Terezín prakticky nikdy neplnila aktivní vojenskou funkci. Přesto je zajímavým dokladem pevnostního stavitelství na přelomu 18. a 19. století a mírou své stavební zachovalosti je evropským unikátem.

Stopáž15 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrDokument