V romantických přírodních parcích kolem zámků můžeme nalézt duchovní stopy mnoha historických etap (1997). Scénář a režie P. Kaňka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Kolem zámků Veltrusy a Krásný dvůr vznikly dva nejstarší anglické romantické parky v Čechách. Druhá polovina 18. století přinesla do Evropy osvícenství. Myšlenky filozofů a vědců nacházely odezvu i mezi šlechtou. Díky tomu začaly vznikat přírodní parky jako kulturní mikrokosmy kolem šlechtických sídel.

Dnešní podoba veltruského zámku je výsledkem úsilí hraběcího rodu Chotků. V roce 1785 Jan Rudolf Chotek využil terénní situace a ve spolupráci s botanikem a zahradníkem Richardem van der Schottem vybudoval u zámku velký park. Stavební doplňky navrhl architekt Matyáš Hummel. V parku se odrážely duchovní tendence doby a procházky po jeho zákoutích připomínaly cestopis v čase a prostoru. Nalezneme zde antický chrám nebo egyptskou sfingu, prohlédneme si pavilon „Přátel venkova a zahrad“. Jan Rudolf Chotek byl propagátor manufaktur a nových metod hospodaření. V parku byla uspořádána první průmyslová výstava v Evropě, kterou navštívila i císařovna Marie Terezie. Na její počest tu byl později postaven stejnojmenný pavilon.

Zámek Krásný dvůr je spjat s rodem Černínů. Jan Rudolf Černín byl význačný botanik a milovník umění. Podnikl cestu po Evropě v roce 1779 a po svém návratu spolu se zahradníkem Frankem a myslivcem Vachtlem založil kolem zámku velký romantický park, který byl vůbec prvním svého druhu u nás. V parku se nachází velice zajímavá stavba – gotický templ, který sloužil současně jako kaple i rozhledna a byl dominantou tzv. Velké louky. Dále se zde nachází Poustevníkova rokle s kaplí, hrobkou a jeskyní. Park kromě korunovaných hlav také navštívil Johann Wolfgang Goethe, jehož busta je umístěna v malebném pavilonu Belvedere.

Stopáž15 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrDokument