První část příběhu o tom, jak během druhé světové války nebyl natočen první český animovaný film (2007). Hrají: O. Pavelka, L. Veselý, M. Badinková, L. Košťáková, V. Skála, M. Hádek, J. Hlaváčová, A. Goldflam a další. Scénář P. Jandourek a V. Holanec. Kamera P. Vejslík. Režie P. Jandourek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Období druhé světové války jsme si zvykli posuzovat optikou bojů, utrpení a smrti. Kromě toho se však udály i děje, u nichž stačí pozměnit málo a jsou komické. Náš film je o pionýrských dobách reklamy, o rozhýbávání kreseb na plátně. Je to film, který si dovolí popsat dobu německé okupace trochu s nadhledem – v době protektorátu nežili jen samí hrdinové, partyzáni nebo kolaboranti, ale také lidé s normálními plány a sny, jejichž osudům vytvořila válka pouze prapodivný kolorit. Tvůrci Velkofilmu se nechali zlákat právě touto optikou. Vyprávějí příběh člověka, který se s velkým nadšením a nedostatkem profese pustil do natáčení animovaného velkofilmu. Je však válka, a tak se do děje zaplete i německý důstojník – majitel drogerie, jemuž se nechce na frontu. Ale svět filmu je i v těžkých časech trochu lehkomyslný a má schopnost hledat netradiční řešení tradičních situací.

Tento film je poctou lidem, kteří se z ničeho pokoušeli budovat velkou tradici českého animovaného filmu. Třebaže je příběh inspirován skutečnými osudy, je mnohé změněno, takže film není obrazem žádného konkrétního člověka.

Stopáž66 minut
Rok výroby 2007
 ST AD
ŽánrFilm