Děti 50. let

Spravedlnost hledejte u Pánaboha - Markéta Čermínová

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Cyklus dokumentů studentů FAMU o dětech politických vězňů 50. let. Režie M. Černá a V. Dzurenková

Paní Markéta se narodila v Praze v roce 1968. Vystudovala Právnickou fakultu UK, kde promovala v roce 1990. V listopadu 1989 se aktivně zapojila do studentských protestů. V současnosti pracuje jako soudkyně odvolacího soudu Městského soudu v Praze. Příležitostně publikuje v novinách. Její otec, JUDr. Jakub Čermín, se narodil v roce 1917. Pocházel z velmi chudé rodiny. Jako výjimečně nadané dítě studoval na Jirsíkově gymnáziu v Českých Budějovicích. V roce 1939 se zapojil do studentských protestů k výročí vzniku republiky 28. října 1939. Byl jedním ze studentů, kteří nesli na ramenou rakev s Janem Opletalem. V noci ze 16. na 17. listopadu 1939 byl spolu s ostatními studenty zatčen a převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen Oranienburg u Berlína.

Po válce dostudoval práva a stal se členem Svazu osvobozených politických vězňů. Místopředsedkyní Svazu byla Dr. Milada Horáková, se kterou začal spolupracovat, stejně jako s dalšími politiky Národně socialistické strany. Po popravě Milady Horákové byl opakovaně vyslýchán. Když odmítl spolupráci s StB, byl zatčen, obžalován a odsouzen za vlastizradu a spolupráci s Dr. Miladou Horákovou na šest let nepodmíněně. Po návratu z vězení směl vykonávat pouze pomocné dělnické práce.

V roce 1968 požádal o obnovu procesu, při které byl zproštěn obžaloby. Od té doby pracoval jako právník, ale nemohl zastávat vedoucí funkce. V letech 1991-2001 byl předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu. Je nositelem nejvyšších státních vyznamenání – Československého válečného kříže a Řádu T.G.M., byl jmenován čestným občanem hl. m. Prahy a města Týna nad Vltavou. Zemřel 27. 8. 2009 ve věku 92 let.

Kdysi řekl Markétě Čermínové jeden soudce, aby spravedlnost hledala u Boha a ne v justičním právu. Ona ale po vzoru svého otce vystudovala práva a stala se soudkyní. V zahradě Domova Karla Boromejského v pražských Řepích probíhají poslední setkání otce s dcerou, setkání dvou lidí, kteří se rozhodli hledat spravedlnost dokonce i zde, na zemi. Během posledních dnů života pana Čermína se rozkrývá nejen jeho tíživá minulost, ale také jeho zklamání ze současnosti, které sdílí i někteří blízcí přátelé jeho dcery. V zahradě kolem rodinné chalupy, kterou pan Čermín vybudoval, se tak setkávají lidé, pro které stále má smysl zastavit se a vrátit se k tradicím a historii naší republiky.

scénář a režie: Markéta Černá a Viktória Dzurenková
kamera: Josef Nekvasil
zvuk: Michal Janoušek
mix zvuku: Leoš Martínek
střih: Črt Brajnik

v dokumentu vystupují:
- hlavní protagonistka JUDr. Markéta Čermínová
- její otec JUDr. Jakub Čermín
- Petr, Magdalena, Adélka, Jakub a Vojtěch Gregerovi, rodina Müllerova, Jiří Bureš, Pavel Semela a další přátelé a příbuzní rodiny Čermínových

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Robert Kuhnl 25. 8. 2010 13:53

  Jen tak dál!

  Jen víc takových dokumentů. Tohle se nesmí nikdy zapomenout, jinak ti lidé trpěli zbytečně. Děkuji

 • Lenka 14. 4. 2016 23:02

  Harasov

  Děkuji za tento úžasný dokument, který doplňuje pohnutou historii Harasova v Kokořínském údolí. Pan Jarosla…

 • Maria Figuliova 28. 5. 2014 21:26

  Prečo sa bojíme počuť krutú výpoveď ?

  Narodila som sa v dobe keď už sa krutá doba komunistov menila a tak viem len z počut…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu