Záznam oratoria na libreto P. Claudela z pražského Rudolfina k uctění památky 40. výročí upálení Jana Palacha.
Účinkují: M. Hrubešová, O. Brousek st., L. Sass, J. Svobodová, Y. Škvárová, A. Briscein, D. Výborná, P. Švingr, D. Klapka a B. Navrátil. Hraje Plzeňská filharmonie, spoluúčinkují Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Diriguje J. Malát. Scénická režie K. Weinlich. Uvádí J. Novotná. Režie televizního záznamu T. Šimerda.

Jeden z největších projektů za posledních několik let připravila Plzeňská filharmonie spolu s Českou filharmonií a dalšími účinkujícími. U příležitosti 40. výročí sebeupálení Jana Palacha uvedla dramatické oratorium švýcarského skladatele Arthura Honeggera na libreto Paula Claudela Jana z Arku na hranici. Premiéra se uskutečnila 17. ledna v pražském Rudolfinu, druhé uvedení bylo o den později v plzeňském Pekle.

"Projekt počítá s 80členným smíšeným sborem, 40členným dětským sborem, pěti zpěváky, pěti herci. Je náročný nejen finančně, ale hlavně na studium," uvedl ředitel Plzeňské filharmonie Jiří Samek. Podle něj bylo Honeggerovo oratorium z roku 1935 vybráno i kvůli svému názvu a obsahu. "Oba dva byli upáleni za něco, za co bojovali, a to za správnou a spravedlivou věc. Oratorium je podle nás to nejvhodnější, co v naší hudební literatuře nyní je," dodal Samek.

Kromě Plzeňské a České filharmonie se představí Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor, sólista Aleš Briscein, dále se na jevišti například objeví Otakar Brousek starší a v hlavní roli herečka Markéta Hrubešová. Dirigentem byl Jiří Malát, který je zároveň duchovním otcem projektu.

Napište nám