Koncertní provedení nového oratoria dirigenta a skladatele Jana Zástěry u příležitosti výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Ludmila byla dcerou knížete Slavibora. Stala se manželkou prvního známého Přemyslovce Bořivoje a společně s ním přijala křesťanství. Spolu tak nasměrovali vývoj české státnosti vstříc evropskému křesťanství, písemné kultuře a středověkému státu.

U příležitosti 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily uvede Arcibiskupství pražské, nadační fond Bohemian Heritage Fund a nadační fond Soni Červené zcela nové oratorium, které se odkazu sv. Ludmily věnuje.

Původní a nové oratorium složil skladatel a dirigent Jan Zástěra speciálně pro tuto příležitost. Autor je mimo jiné dirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky a také autor cyklu kantát o českých světcích České nebe. Jeho hudba například provázela pouť do Vatikánu k poctě sv. Anežky české.

Půjde o částečně scénické provedení a diváci si tak připomenou život a odkaz významné světice přesně v mimořádně silné atmosféře. K němu přispěje i režijní spolupráce Jiřího Heřmana, režiséra a uměleckého šéfa opery Národního divadla v Brně.

Mimořádné je i obsazení titulní role, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená, kterou doplní mladí a talentování zpěváci a zpěvačky, např. Petr Nekoranec, Lukáš Bařák a další.

Koncert pod vedením samotného skladatele provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Premiéra oratoria rovněž spojila přední mladé pěvecké talenty, a vznikl tak sbor vystupujících pod názvem RUN OPERUNsbor.

Napište nám