Opera nás baví

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 32  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prodaná nevěsta

Libreto ke komické opeře napsal Karel Sabina. Premiéra byla uvedena 30. května 1866 v Prozatímním divadle v Praze. Viz http://archiv.narodni-divadlo.cz/

Hlavní osoby: Mařenka (soprán), Jeník (tenor), Kecal (bas), Vašek (tenor), principál (tenor), Esmeralda (soprán) a mnoho dalších

První jednání – na venkovské návsi

Posvícení – to je důvod k veselí. V hospodě je plno a na návsi si lidé radostně prozpěvují: „Proč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh zdraví dá. Jenom ten je v pravdě šťasten, kdo života užívá.“

Jediný, kdo je smutný, je Mařenka. Její lásce s Jeníkem není přáno. Krušinovi, Mařenčini rodiče, ji chtějí provdat za někoho úplně jiného, a to kvůli dávnému slibu. Starý Krušina měl kdysi velký dluh a svému věřiteli slíbil, že až Mařenka doroste, dá ji jeho synovi za ženu.

Jeník Mařenku utěšuje, aby se netrápila, že vše dobře dopadne, a oba si slibují vzájemnou lásku a věrnost: „Věrné milování nepřeruší žádné zloby naléhání. Lásku jsme si přísahali, slovo jsme si navždy dali, věrni, věrni sobě.“

Ovšem i Jeník bývá občas nemluvný a zasmušilý. Mařenku napadne, zdali nemyslí na jinou dívku, ale Jeník jí hned všechno vysvětlí: Často totiž vzpomíná na své smutné dětství. Nevlastní matka ho neměla ráda a vyštvala ho z otcova domu.

Na návsi se objevuje dohazovač Kecal a míří rovnou k Mařenčiným rodičům. Vychvaluje jim Vaška, budoucího ženicha, jako slušného a tichého chlapce, zdravého a se statkem za třicet tisíc. Krušinovi dávají na jeho chválu a oznámí všechno Mařence. Jenže Mařenka se přiznává, že má už jiného. Dohazovač Kecal ji přemlouvá, a dokonce vytahuje listinu, kde je černé na bílém podepsáno, koho si má Mařenka vzít. Ale ta nechce o žádné smlouvě ani slyšet a že prý už ženicha má.

Nedá se nic dělat. Kecal slíbí, že najde Jeníka a promluví si s ním.


Druhé jednání – v hospodě

I v hospodě je dobrá zábava a chlapi si pochvalují:

„To pívečko je věru nebeský dar, vše psoty a sloty vede nazmar, ejchu-chu!“

Jeník neskrývá, že je zamilovaný, a lásku klade nade vše. Kecal, který se sem vmísí, tvrdí, že víc než láska jsou peníze. Do toho vejde udivený, koktavý Vašek a nahlas uvažuje nad přáním své matky, aby se oženil. Tu jej osloví hezká dívka a slibuje mu, že si ho vezme. A prostomyslný Vašek jí odpřísáhne, že si vezme ji, a ne tu proradnou Mařenku. Netuší, že před ním stojí Mařenka Krušinová a že právě ona na něj vymyslela tuhle léčku.

Pak se zase Kecal snaží přemluvit Jeníka, aby se vzdal Mařenky a oženil se s jinou: „Znám jednu dívku, ta má dukáty, a chalupu dostane od táty. Dvě krávy má a hezké telátko, hus, kachen dost a ňáké selátko, kus pole má a novou almaru.“

Jeník se nejprve tomuto přemlouvání vysmívá, ale nakonec, když se dozvídá, že ženichem je Míchův syn, dostane nápad. Kecal přidává ještě tři sta zlatých a najednou Jeník souhlasí. Neprozradí však, že on je také Míchův syn, jen z prvního manželství.

Vesničané se teď na Jeníka dívají s pohoršením a nadávají mu, že tak snadno prodal svoji milovanou.


Třetí jednání – znovu na návsi

Vaškovi vrtá hlavou, koho si to vlastně má vzít za ženu, když ona Mařenka ho chce otrávit. Z přemítání ho vyruší komedianti. Vyrojí se na návsi a lákají vesničany na své umělecké kousky. Vašek je cirkusem nadšený, moc se mu líbí a už se těší na představení. Při tanci ho krásná Esmeralda přemluví, aby jim pomohl za opilého Frantu zahrát medvěda. Vašek s radostí souhlasí, jen aby ho nepoznala máma! Ale Esmeralda ho uklidňuje, že bude převlečen do medvědí kožešiny, a to ho určitě nikdo nepozná.

Mezitím se Mařenka dozvídá, že ji Jeník zaprodal. Když se objeví Jeník, který jí to chce vysvětlit, vyhání ho a ze zoufalství slibuje rodičům, že si vezme Míchova syna Vaška.

V pravý čas se objevuje Jeník a všechno vysvětlí: On je také Míchův syn, takže prodal svoji Mařenku sám sobě a k tomu ještě dostal tři sta zlatých. Přichází i druhý Míchův syn Vašek, ovšem přestrojený za medvěda. Všichni usoudí, že Vašek je na ženění ještě příliš dětinský, a tak i Mícha se ženou souhlasí, aby se Mařenka s Jeníkem vzali.

na obsah dílu

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Ilustrace © Jiří Votruba

Související pořady