Malá zkouška paměti a připomenutí toho, že to naše děti nemají zrovna snadné. Diktuje Z. Svěrák. Režie V. Křístek

Česká televize připravila v novém školním roce pro své diváky už tradiční pořad Diktát. Letos jsme pro naši pravopisnou prověrku vybrali klenot mezi českými hrady – Karlštejn. Zdeněk Svěrák si pro děti i dospělé jako každoročně připravil text, který nejen potěší a pobaví, ale také otestuje, jak jsme na tom s češtinou.

Prázdninový výlet na Karlštejn a zároveň malá zkouška, která již tradičně zahájí nový školní rok, to vše představuje letošní Diktát! Všichni, kdo mají chuť prověřit si své znalosti rodného jazyka a připomenout si Karlštejn a jeho poklady, jsou srdečně zváni.

Zkontrolujte si správnou podobu diktátu:

Eva, Petra a Jan se rozhodli, že si zpestří dovolenou výletem na některý z českých hradů. I když Karlštejn patří v Čechách k nejznámějším, krása jeho hradeb a věží každého turistu už zdáli (z dáli) překvapí.

Smysl a poslání hradu byly odedávna výjimečné. Prozíravý Otec vlasti ho určil pro ochranu říšských korunovačních klenotů a cenných listin v dobách válek. Dívky shodně zalitovaly, že vystavené klenoty jsou jen kopie, ale průvodce je uklidnil, že originály vypadají navlas stejně.

Nástěnné malby v kostele Nanebevzetí Panny Marie zasáhly všechny návštěvníky svým ryzím středověkým rukopisem. Kdybyste hledali bezesporu (beze sporu) nebeský strop, stačí zaklonit hlavu. Když si naši přátelé dopřáli pohled z věže do krajiny, byl nejvyšší čas poděkovat průvodci za poutavý výklad a moudrému císaři za to, že nám odkázal takový skvost.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2009
 P