Historie.eu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Evropský socialismus. V průběhu 20. století měl socialismus několik podob. Z čeho vznikl, jak se vyvíjel, a jaké byly vztahy mezi socialisty a komunisty.

Pojem socialismus byl u nás během čtyřiceti let totality zcela zdiskreditován. Ve svobodném světě ovšem socialistické a sociálně demokratické strany zcela legitimně vládly a ovlivňovaly svou politikou společnost. Kupříkladu v některých severských zemích byly periody těchto vlád velmi dlouhé. Vztahy se stranami konzervativními a liberálními byly korektní a postrádaly nenávist třídního boje. Jaký byl vlastně evropský socialismus?

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Evropský socialismus

  20. 7. 2009

  Socialismus, brán jako touha po spravedlivé a pečující společnosti, je vlastně prastará idea. Reálnějších kontur ovšem začíná dostávat až v 19. století, v době průmyslového rozmachu a bující kapitalistické společnosti. Právě tehdy dochází k zásadní kritice zavedených pořádků, k politické profilaci doposud utlačovaných, marginalizovaných dělnických vrstev. Základní myšlenkou socialismu se stává Marxův Manifest. Zlom přichází s první světovou válkou. Do té doby jakoby internacionální socialistické hnutí už není schopno odtrhnout se od národních zájmů a jednota se rozpadá. Výsledkem je vznik ortodoxní bolševické, komunistické, verze socialismu. Od této chvíle už lze dělit příznivce socialismu na komunisty a sociální demokraty. A právě od této chvíle začíná negativně fungovat sovětský příklad.

Evropské dějiny jsou plné násilných střetů i hledání způsobů soužití národů žijících v tomto teritoriu. Především historie 20. století dokumentuje cestu od dvou ničivých válek k postupné integraci, která vyvrcholila vznikem Evropské unie. Publicistický cyklus se věnuje významným okamžikům evropských moderních dějin a jejich dopadům na československé a české dějiny.

Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je zkušený dramaturg Čestmír Franěk, který připravuje pořad ve spolupráci s Alešem V. Polednem. Moderátorem a hlavním scenáristou Historie.eu je novinář a publicista Vladimír Kučera. Režie se ujali Václav Křístek a Vítězslav Romanov.

Historie.eu má premiéru vždy ve čtvrtek ve 21:00 na ČT2, reprízu v sobotu ve 23:00 a v neděli v 15:00 na ČT24.

Historie.eu v textové podobě

Historie.eu není dostupná ve videoarchivu, protože zatím nejsou vyřešena autorská práva k šíření archivních filmových materiálu po internetu.

Diskuse diváků
 • NENE 25. 2. 2013 00:14

  jeste furt to neni nanetuuuuuuuu

 • Josef Kocián 7. 1. 2010 09:21

  vYROVNÁNÍ S MINULOSTÍ

  k SERIOZNÍMU VYROVNÁNÍ SE MUSÍME VRÁTIT alespoň do r. 1984, kdy vznikl Prognostický ústav..…

 • Miluše Čechová 30. 8. 2009 16:13

  Považuji tento pořad

  (a jistě je nás hodně) za vynikající. Autor a průvodce pořadem Vladimír Kučera je vždy nejen profe…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 50 minut – Rok výroby: 2009 – P  ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady