Historie.eu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

NATO a Evropa. Jak důležitá je pro evropský mír Severoatlantická aliance?

Kdo byl vlastně opravdovým iniciátorem Severoatlantické aliance? Stal se jím bezděky Stalin, jak kdysi řekl Churchill? Spolupůsobila také zkušenost s Adolfem Hitlerem, jehož si demokratický svět nakonec politicky, ekonomicky i vojensky nechal přerůst přes hlavu? Jak se NATO formovalo? A co jeho protipól, Varšavská smlouva? A kolikrát jsme během jeho existence stáli blízko válek, jimž se nakonec právě pro jeho existenci podařilo zabránit? Kdy končila propaganda a začínalo ohrožení?

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Historie.cs: NATO a Evropa

  12. 3. 2009

  Založení NATO 4. dubna 1949 byla reakce na dramaticky změněné poměry ve světě po druhé světové válce. Nebýt sovětské expanzivní politiky a nebezpečí reálného jaderného konfliktu byl by vznik Aliance mnohem složitější. Takto vznikla zprvu politická, ale záhy také silně vojensky orientovaná organizace, která se brzy stala důležitým světovým hráčem. I proto reagoval Sovětský svaz vytvořením Varšavské smlouvy, která měla být původně pouhou papírovou záminkou k zrušení Severoatlantické aliance. Najednou proti sobě stály dvě vojenské aliance vybavené ekvivalentní výzbrojí připravené zlikvidovat jedna druhou. Tento vojenský pat potom svíral celý svět téměř padesát let.

Evropské dějiny jsou plné násilných střetů i hledání způsobů soužití národů žijících v tomto teritoriu. Především historie 20. století dokumentuje cestu od dvou ničivých válek k postupné integraci, která vyvrcholila vznikem Evropské unie. Publicistický cyklus se věnuje významným okamžikům evropských moderních dějin a jejich dopadům na československé a české dějiny.

Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je zkušený dramaturg Čestmír Franěk, který připravuje pořad ve spolupráci s Alešem V. Polednem. Moderátorem a hlavním scenáristou Historie.eu je novinář a publicista Vladimír Kučera. Režie se ujali Václav Křístek a Vítězslav Romanov.

Historie.eu má premiéru vždy ve čtvrtek ve 21:00 na ČT2, reprízu v sobotu ve 23:00 a v neděli v 15:00 na ČT24.

Historie.eu v textové podobě

Historie.eu není dostupná ve videoarchivu, protože zatím nejsou vyřešena autorská práva k šíření archivních filmových materiálu po internetu.

Diskuse diváků
 • NENE 25. 2. 2013 00:14

  jeste furt to neni nanetuuuuuuuu

 • Josef Kocián 7. 1. 2010 09:21

  vYROVNÁNÍ S MINULOSTÍ

  k SERIOZNÍMU VYROVNÁNÍ SE MUSÍME VRÁTIT alespoň do r. 1984, kdy vznikl Prognostický ústav..…

 • Miluše Čechová 30. 8. 2009 16:13

  Považuji tento pořad

  (a jistě je nás hodně) za vynikající. Autor a průvodce pořadem Vladimír Kučera je vždy nejen profe…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady
20 let od vstupu České republiky do NATO