Historie.eu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Hnědý marš na Evropu. Mocnosti volily mezi ctí a válkou, ztratily čest a měly válku…

Adolf Hitler. Smáli se mu. Sami Němci i Evropa. Fanatik, blázen, říkali. Nakonec dobyl Německo a od pokoření Evropy, ne-li světa, mu chyběl pouze krůček. Jak to vlastně bylo možné. Proč mu zpočátku ustupovali, aby nakonec před ním museli utíkat? Jak se Hitlerovi podařilo přesvědčit svět, že slova o míru myslí vážně, když všechno, co dělal, směřovalo k válce? Byly během jeho cesty vzhůru demokratické země tak slabé nebo tak naivní, či zbabělé? Proč bylo varovných hlasů tak málo?

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Hnědý marš na Evropu

  21. 3. 2009

  Postupně vzrůstající popularita nacistického vůdce Adolfa Hitlera v Německu a jeho razantní a neskrývané ambice nechaly zodpovědné velmoci trestuhodně v klidu. Spojené státy zůstaly uzavřené petlicí izolacionismu, Francie, zdrcená první válkou, se stáhla za utopické bezpečí Maginotovy linie a Británie dokonce viděla v posilujícím Německu partnera. Na německou hrozbu ovšem nereagovala většina zemí. Z letargie evropské mocnosti nevytrhl ani anšlus Rakouska, další expanzi, tentokrát do Sudet, dokonce stvrdily mnichovským diktátem. Tvrdé procitnutí tak muselo nastat až se samotným začátkem konfliktu, který vešel do dějin jako druhá světová válka.

Evropské dějiny jsou plné násilných střetů i hledání způsobů soužití národů žijících v tomto teritoriu. Především historie 20. století dokumentuje cestu od dvou ničivých válek k postupné integraci, která vyvrcholila vznikem Evropské unie. Publicistický cyklus se věnuje významným okamžikům evropských moderních dějin a jejich dopadům na československé a české dějiny.

Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je zkušený dramaturg Čestmír Franěk, který připravuje pořad ve spolupráci s Alešem V. Polednem. Moderátorem a hlavním scenáristou Historie.eu je novinář a publicista Vladimír Kučera. Režie se ujali Václav Křístek a Vítězslav Romanov.

Historie.eu má premiéru vždy ve čtvrtek ve 21:00 na ČT2, reprízu v sobotu ve 23:00 a v neděli v 15:00 na ČT24.

Historie.eu v textové podobě

Historie.eu není dostupná ve videoarchivu, protože zatím nejsou vyřešena autorská práva k šíření archivních filmových materiálu po internetu.

Diskuse diváků
 • NENE 25. 2. 2013 00:14

  jeste furt to neni nanetuuuuuuuu

 • Josef Kocián 7. 1. 2010 09:21

  vYROVNÁNÍ S MINULOSTÍ

  k SERIOZNÍMU VYROVNÁNÍ SE MUSÍME VRÁTIT alespoň do r. 1984, kdy vznikl Prognostický ústav..…

 • Miluše Čechová 30. 8. 2009 16:13

  Považuji tento pořad

  (a jistě je nás hodně) za vynikající. Autor a průvodce pořadem Vladimír Kučera je vždy nejen profe…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady