Historie.eu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Berlínská zeď, železná opona v praxi. O výstavbě a bourání jedné bariéry, která zdaleka nerozdělovala jen hlavní město NDR.

Berlínská zeď je symbolem železné opony. Jak se vlastně vyvíjel vztah NSR a NDR, těchto dvou zón, charakterizujících rozdělení poválečné Evropy? Kdo spustil železnou oponu? Jaké byly jednotlivé etapy oteplování a ochlazování mezi dvěma bloky? A zanikly již definitivně tyto bloky?

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Berlínská zeď, železná opona v praxi

  10. 2. 2009

  Zatímco Německo se po válce podařilo rozdělit klasickou železnou oponou, Berlín dlouho fungoval jako otevřené město. Nejenže tak skýtal poměrně snadnou cestu emigrantům na Západ, ale především fatálně usvědčoval východní blok ze zaostalosti a nesvobody. Zoufalé východoněmecké i sovětské vedení tak přišlo na neuvěřitelný plán - stejně jako byl rozdělen svět, se rozhodli rozdělit i jediné město. Uprostřed Berlína tak vznikla neslavně známá Berlínská zeď, která symbolizovala rozdělený svět téměř čtyřicet let. Těžko si proto představit silnější a přiléhavější moment zhroucení východního bloku než její pád.

Evropské dějiny jsou plné násilných střetů i hledání způsobů soužití národů žijících v tomto teritoriu. Především historie 20. století dokumentuje cestu od dvou ničivých válek k postupné integraci, která vyvrcholila vznikem Evropské unie. Publicistický cyklus se věnuje významným okamžikům evropských moderních dějin a jejich dopadům na československé a české dějiny.

Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je zkušený dramaturg Čestmír Franěk, který připravuje pořad ve spolupráci s Alešem V. Polednem. Moderátorem a hlavním scenáristou Historie.eu je novinář a publicista Vladimír Kučera. Režie se ujali Václav Křístek a Vítězslav Romanov.

Historie.eu má premiéru vždy ve čtvrtek ve 21:00 na ČT2, reprízu v sobotu ve 23:00 a v neděli v 15:00 na ČT24.

Historie.eu v textové podobě

Historie.eu není dostupná ve videoarchivu, protože zatím nejsou vyřešena autorská práva k šíření archivních filmových materiálu po internetu.

Diskuse diváků
 • NENE 25. 2. 2013 00:14

  jeste furt to neni nanetuuuuuuuu

 • Josef Kocián 7. 1. 2010 09:21

  vYROVNÁNÍ S MINULOSTÍ

  k SERIOZNÍMU VYROVNÁNÍ SE MUSÍME VRÁTIT alespoň do r. 1984, kdy vznikl Prognostický ústav..…

 • Miluše Čechová 30. 8. 2009 16:13

  Považuji tento pořad

  (a jistě je nás hodně) za vynikající. Autor a průvodce pořadem Vladimír Kučera je vždy nejen profe…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Publicistika