Předchozí díl | Následující díl

Historie.eu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Komunismus obchází Evropou. Po porážce nacismu přišla další totalita, tentokrát z Východu.

Konec 2. světové války přinesl mnohé naděje na svobodu člověka i národů. Bohužel, bylo to očekávání klamné. Nacismus byl sice poražen, ale jiná diktatura, stalinská, začala rychle využívat svého podílu na vítězství a žádala daň v podobě rozšíření východního impéria. Moskva se stávala centrem světa „socialismu a míru“. Cena pro občany zemí, které do něj příslušely, byla vysoká. Často i krvavá.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Komunismus obchází Evropou

  23. 4. 2009

  Razantní vzestup Sovětského svazu jako velmoci po druhé světové válce byla logická věc. Během války představoval nejsilnější protinacistickou sílu v Evropě, stal se jednou z vítězných zemí, navíc vlastnil jaderné zbraně. Sovětské komunistické impérium tak mělo v rozšiřování svého vlivu poměrně volnou ruku. Nadto západní politici zpočátku netušili nebo nechtěli vidět, kam až může Stalin zajít. Zlomovým okamžikem se stalo až uzavření sovětského bloku únorovým pučem v Československu. Na jakoukoliv reakci ale bylo pozdě. Do nové války se nikomu nechtělo, a tak začala válka jiného druhu, takzvaná studená válka.  

Evropské dějiny jsou plné násilných střetů i hledání způsobů soužití národů žijících v tomto teritoriu. Především historie 20. století dokumentuje cestu od dvou ničivých válek k postupné integraci, která vyvrcholila vznikem Evropské unie. Publicistický cyklus se věnuje významným okamžikům evropských moderních dějin a jejich dopadům na československé a české dějiny.

Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je zkušený dramaturg Čestmír Franěk, který připravuje pořad ve spolupráci s Alešem V. Polednem. Moderátorem a hlavním scenáristou Historie.eu je novinář a publicista Vladimír Kučera. Režie se ujali Václav Křístek a Vítězslav Romanov.

Historie.eu má premiéru vždy ve čtvrtek ve 21:00 na ČT2, reprízu v sobotu ve 23:00 a v neděli v 15:00 na ČT24.

Historie.eu v textové podobě

Historie.eu není dostupná ve videoarchivu, protože zatím nejsou vyřešena autorská práva k šíření archivních filmových materiálu po internetu.

Diskuse diváků
 • NENE 25. 2. 2013 00:14

  jeste furt to neni nanetuuuuuuuu

 • Josef Kocián 7. 1. 2010 09:21

  vYROVNÁNÍ S MINULOSTÍ

  k SERIOZNÍMU VYROVNÁNÍ SE MUSÍME VRÁTIT alespoň do r. 1984, kdy vznikl Prognostický ústav..…

 • Miluše Čechová 30. 8. 2009 16:13

  Považuji tento pořad

  (a jistě je nás hodně) za vynikající. Autor a průvodce pořadem Vladimír Kučera je vždy nejen profe…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady