Dlouhá pouť židovského chlapce, kterého díky shodě náhod talent fotbalového hráče zachrání před deportací do koncentračního tábora a umožní mu uniknout osudu jeho blízkých (2009). Hrají: S. Spišák, O. Vetchý, I. Gogálová, P. Oszlík, R. Luknár, M. Slovák, V. Černý, I. Romančík a další. Scénář J. Novák. Kamera J. Ďuriš. Režie J. Chlumský (Ve slovenském znění)

Nedodržený slib je filmovou rekonstrukcí netypického válečného příběhu Martina Friedmanna-Petráška, slovenského Žida z městečka Bánovce nad Bebravou. Martin byl pátým synem výkupčího drůbeže a nadaným fotbalistou, kterého chodili v idylické době před začátkem války okukovat prvoligoví lanaři a který často se svými spoluhráči běhal zvonit na zvon místního kostela, kde byl farářem jistý Jozef Tiso…

Poklidný život v Bánovcích se začal prudce měnit – právě byl vyhlášen Slovenský štát a bar micva je pro Friedmannovy poslední rodinnou oslavou. Pan Friedmann sice poprosí všechny členy své rodiny, aby mu slíbili, že se tu za rok opět všichni sejdou, ale je to marný slib. Martina vyloučí z místního fotbalového klubu, všechny židovské obchody jsou „arizovány,“ začínají transporty a Martinův bratr Alex a sestra Ráchel odjíždějí jako první do Polska. Martin se rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou. Vydá se za svým spoluhráčem Fredem do „židovského tábora“ v Seredi, kde Fred staví lágrové fotbalové mužstvo a zaručuje svým hráčům bezpečí. V roce 1942, těsně před transportem, kterým má být lágr zlikvidován, se Martin dozví o Osvětimi a likvidaci Židů. Zoufale se snaží uniknout transportu a pomůže mu velitel tábora, který je velikým fotbalovým fanouškem. Martin pracuje jako sběrač moruší, přepracovaný a podvyživený mladík dostane dvojitý zápal plic. Zázračným lékařským zákrokem je zachráněn jako už poněkolikáté před smrtí a poslán na zotavenou do sanatoria. Ocitne se mezi tuberáky v Tatrách, kde je poprvé nucen zapřít své židovství. Ale i odtud po čase musí utéct před lágrem a skončí jako zemědělský dělník v klášteře, kde pracuje za stravu. S postupující vojnou se pod jménem Martin Petrášek přidá během slovenského povstání k partyzánům. Poslední válečnou zimu překlepe v horách se skupinkou sovětských výsadkářů, kteří jsou ale velkými antisemity. Na konci války se Martin vrací do rodného města, aby si odnesl jako jedinou památku uschované fotografie po rodině, kterou z velké části ztratil. Opět se setká s bratrem Vilem a spolu odjíždějí do Izraele.

Spletité, dobrodružné, ale skutečné peripetie jednoho válečného osudu obyčejného slovenského židovského chlapce poskytly příležitost k panoramatickému a nezjednodušujícímu pohledu na dějinný úsek, v němž se zobrazují etické problémy Slovenského státu i partyzánského hnutí. Filmové zpracování pod režijním vedením J. Chlumského zároveň vyznívá jako oslava lidské vůle, schopnosti se přizpůsobit nejednoduchým podmínkám a utéct před jistou smrtí.

Napište nám