Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V minulých epizodách naší série jsme sledovali, jak USS Enterprise po tři dlouhé roky plnila bojové úkoly v tichomořské válce. Od Pearl Harboru po monumentální bitvu v Leytském zálivu. Řadou vítězství si vysloužila přezdívku „Lucky E“ – Šťastná Enterprise. Enterprise byla opět modernizována. Namontováno bylo osvětlení paluby pro noční lety a přibyla nová letadla, všechna již vybavená radarem. Radary dosud umožňovaly lodím rozpoznat blížící se nebezpečí. Ale palubní radar v letadlech poskytoval spojencům novou taktickou výhodu – mohli podnikat noční nálety. Schopnost zaútočit v noci v sobě nesla velkou strategickou výhodu. Na letadlech nebylo vidět jediné světlo. I výfuky po obou stranách motoru byly zakryté. Let ve tmě byl obtížný, ale přistání bylo ještě horší. Pilota ve tmě naváděl k jeho mateřské lodi pouze radar, a pak se muselo přistát na rozhoupané palubě, kdy mu pomáhalo jen několik vizuálních pomůcek.

Boje tedy už neprobíhaly jenom ve dne. Válčilo se nepřetržitě po 24 hodin denně. Za méně než dva týdny nalétali piloti z Enterprise více než šest a půl tisíce kilometrů a potopili lodě o celkovém výtlaku 200 000 tun a zaútočili na hlavní pevninské základny japonského císařství. Blížilo se finále války v Pacifiku. Tato válka ale zdaleka ještě neskončila. Japonsko vyslalo do boje děsivou zbraň – sebevražedná letadla. Útoky kamikadze způsobily nakonec Enterprise největší ztráty na lidských životech za celou válku. Sledujte poslední část americké dokumentární série.

Originální názevBattle 360 / The Empire's Last Stand
Stopáž54 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument