Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

29. ledna 1943 Enterprise, křižník San Diego a pět torpédoborců mířily do rozhodujícího boje s císařskou flotilou ve vodách Korálového moře. Už po celý rok intenzivních bojů od Oahu po břehy ostrova Guadalcanal unikala tato tmavošedá loď zkáze i smrti a nepřestávala děsit japonské námořnictvo. V této době posádka Enterprise ještě netušila, že americké loďstvo postihne zakrátko další tragédie. Stalo se to opět u Guadalcanalu, kam směřoval konvoj amerických transportních lodí s čerstvými posilami, doprovázený ochrannou eskortou těžkých křižníků a torpédoborců. Jedním z doprovodných plavidel byl křižník USS Chicago. Americký křižník sledovaly japonské ponorky. A vysoko nad mraky se blížila nepřátelská letadla. V 19 hodin 45 minut se na temném nebi překvapivě rozsvítily desítky japonských světlic, které osvětlily americké lodě pro 16 útočících dvoumotorových bombardérů Betty. Chicago se bránil palbou z děl a automatických kanónů. Stopovky jeho střel a záblesky z jeho hlavní ho nakonec lépe osvětlovaly než japonské světlice. Dvě torpéda zasáhla pravý bok, křižníku vysadily motory a začal nabírat vodu. V naprosté tmě mu připlul na pomoc křižník Louisville. Jeho námořníkům se podařilo hodit na Chicago vlečné lano, což byl v situaci, kdy prakticky nebylo nic vidět, úctyhodný výkon, a pokusili se ho vléci rychlostí devět kilometrů v hodině pryč z nebezpečné oblasti. Enterprise, která byla vzdálená 550 kilometrů, dostala rozkaz okamžitě vyrazit a podpořit záchranné akce. Osádky letadel se připravily na nebezpečnou akci. Když oblohu nad Šalamounovými ostrovy osvítily první sluneční paprsky, na dřevěné palubě Enterprise již rolovaly bojové letouny a odlétaly hledat poškozený křižník.

Situace připomínala pokus o záchranu letadlové lodě Hornet u ostrovů Santa Cruz, která byla během říjnových bojů těžce poškozena torpédy. Než ji ale Američané stihli odtáhnout do bezpečí, byla zasažena dalšími torpédy a ztracena. I nyní, pokud by se Japonci vrátili, Chicago by bylo snadným cílem. Bojové letouny z Enterprise hlídkovaly kolem poškozeného křižníku a pátraly po nepříteli. Sledujte další osudy letadlové lodi Enterprise v americkém dokumentárním cyklu.

Originální názevBattle 360 / The Grey Ghost
Stopáž52 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument