Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Bitva o atol Midway se rozpoutala 3. června 1942. Letadlová loď Enterprise plula jeden a půl tisíce kilometrů od své domovské základny na havajských ostrovech. Doprovázely ji sesterské letadlové lodě Yorktown a Hornet. Konvoj směřoval k malé americké základně na odlehlém atolu Midway. O dvě stě osmdesát kilometrů západněji nabraly čtyři japonské letadlové lodě kurz na jihovýchod. Bylo zřejmé, že mají v úmyslu napadnout americkou flotu. Admirál císařského námořnictva Isoroku Jamamoto chtěl dokončit práci, kterou začal v přístavu Pearl Harbor. Japonci toužili zničit Enterprise. Jamamoto věděl, že pokud zničí americké letadlové lodě, bude mít blízko k vítězství. K Midwayským ostrovům směřovaly hlavní síly japonského válečného loďstva včetně čtyř letadlových lodí Kagy, Akagi, Soryu a Hiryu, dalších sedmi bitevních lodí a 150 podpůrných plavidel – křižníků, torpédoborců a tankerů. Spolu s plavidly měli Japonci k dispozici 272 letadel na letadlových lodích plus 16 hydroplánů a asi 15 ponorek.

Americký svaz byl podstatně menší. Byly v něm tři letadlové lodě, 50 podpůrných plavidel, 233 letadel na letadlových lodích 127 letadel na letecké základně na atolu Midway a osm ponorek. Japonská převaha lodí byla téměř dva k jedné. Šest měsíců po Pearl Harboru to bylo všechno, co zbylo z amerického válečného loďstva. Letadlové lodě v době náletu v přístavu nebyly – k velkému Jamamotově zklamání.

Průběh složité operace uvidíte ve druhé části americké dokumentární rekonstrukce.

Originální názevBattle 360 / Vengeance at Midway
Stopáž52 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument