Liberecká svědectví – jiné osudy

Historický dokument o tragickém vstupu vojsk Varšavské smlouvy roku 1968 do města Liberce, který si vyžádal devět lidských životů (2008). Scénář a režie J. Hádková

Srpnové události roku 1968 ovlivnily životy i následující osudy všech občanů tehdejšího Československa. Po nadějích Pražského jara přišla studená sprcha v podobě tanků spřátelených armád. Onoho středečního rána 21. srpna byla většina občanů v šoku, nikdo nevěděl, co se bude odehrávat v příštích minutách, hodinách i dnech.

Režisérka Jana Hádková ve svém působivém dokumentárním snímku mapuje tragickou i významnou úlohu města Liberce v tomto napjatém období.

Právě přes toto město mířily z Polska tanky Varšavské smlouvy. Střílet se zde začalo už o půl jedné v noci na 21. srpna. Liberečané reagovali okamžitě – zbavovali ulice názvů, falšovali dopravní ukazatele a posílali okupanty místo do Prahy do Jizerských hor…

Dokumentární film věrohodně přibližuje atmosféru těchto dní v Liberci – okamžiky beznaděje, zoufalství, krutosti i hrdinství obyčejných lidí, za něž někteří zaplatili těžkými zraněními i vlastním životem.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument