Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tuhá zima a takzvané uhelné prázdniny, premiéra večerníčku Bob a Bobek nebo stavba známého obchodního domu Ještěd v Liberci. I těmito událostmi žili lidé v roce 1979.

Sedmdesátá léta končí, píše se rok 1979. Noc na 1. ledna přinesla událost, na kterou ti, kteří ji zažili, nikdy nezapomenou. Zatímco na Silvestra večer bylo příjemných patnáct stupňů, tak k ránu už vám nestačil ani pořádný kožich.

Dobrý večer. Vstávat a cvičit! Tak tuhle větu slyšely děti poprvé v roce 1979. Tedy od králíka – v televizi se objevili Bob a Bobek. Vydáme se s nimi do světa pohádek.

A nakonec si projdeme liberecký obchodní dům Ještěd. Podíváme se, jak se stavěl a jak tehdy vlastně vypadaly obchodní domy u nás.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

  • Bob a Bobek, králíci šlechtění

    11. 12. 2009

    Praha – Králíci Bob a Bobek se objevili na televizních obrazovkách poprvé 11. prosince 1979. V klobouku kouzelníka Pokustona tak bydlí už třicet let. Ospalec Bobek a jeho aktivnější starší bráška Bob prožili za tu dobu stovky příběhů. Jeden z nejoblíbenějších večerníčků se do paměti nejen českých diváků více než jedné generace zapsal především úvodním dialogem: Vstávat a cvičit! – Ale proooč? – Protože je ráno. – Ale já mám ještě noc. – Jde se do práce! – A proooč? – Protože práce šlechtí!

  • Obchodní dům Ještěd má být zbourán; odborníci protestují

    4. 2. 2009

    Liberec - Jeden ze symbolů města Liberec, obchodní dům Ještěd, čeká za měsíc demolice. Památkářům se nepodařilo prosadit, aby byla tato budova, která patří podle mnohých odborníků k nejzajímavějším stavbám 70. let, zařazena mezi kulturní památky. Na místě obchodního domu má nyní vyrůst současné nákupní středisko. Proti zbourání domu vznikla petice s několika tisíci podpisy. Návrh na demolici podal majitel domu, obchodní řetězec Tesco, už v roce 2005. Ihned se ale ozvali památkáři a fanoušci stavby s žádostí, aby byla budova zařazena mezi kulturní památky. Nakonec však ministerstvo kultury v roce 2007 rozhodlo, že dům zpamátněn nebude, a dalo majiteli povolení ke zbourání stavby.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady