Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nová budova Vřídelní kolonády v Karlových Varech, přesun cenného gotického kostela Nanebezvetí Panny Marie v Mostě i nový a kontroverzní hotel Labská bouda v Krkonoších – i těmito událostmi žili lidé v Československu v roce 1975.

Retro a rok 1975. Šedivá normalizace obklopuje Čechoslováky na každém kroku, ale přesto se odehrávají zajímavé události. Třeba přejmenování karlovarské Vřídelní kolonády na Gagarinovu. Nebo otevření nového hotelu Labská bouda a přesun kostela v Mostě.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Památkáři chtějí chránit Labskou boudu

  18. 1. 2013

  Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) – Národní památkový ústav uvažuje, že zapíše na seznam národních kulturních památek krkonošskou Labskou boudu, zjistil Krkonošský deník. Železobetonový kolos, který stojí téměř na hřebeni od poloviny 70. let minulého století, vzbuzuje téměř od svého vzniku emoce, nedávno se vyskytly úvahy o jeho zbourání. To by památková ochrana nadále vyloučila.

 • Labská bouda prochází modernizací - chystá se celoroční provoz

  27. 9. 2012

  Vrchlabí – Labskou boudu chtělo ještě nedávno ministerstvo životního prostředí vykoupit a zbourat. Kontroverzní železobetonový kolos u pramene Labe totiž mnoha lidem leží v žaludku a do nejvyšších českých hor se prý nehodí. Kvůli úsporám však z tohoto plánu sešlo. Místo toho horský hotel nabírá druhý dech, bouda změnila majitele a chystá se na celoroční provoz.

 • U jediné Gagarinovy sochy v ČR se slavilo

  12. 4. 2011

  Karlovy Vary – Vesmírnou cestu majora sovětské armády Jurije Gagarina si dnes dopoledne připomněly také desítky hostů na letišti v Karlových Varech, kde stojí socha prvního kosmonauta. Jedná se o jediný Gagarinův pomník v České republice, vznikl v roce 1975 a na letiště byla socha přemístěna od Vřídelní kolonády. Sám Gagarin navštívil západočeské lázeňské město hned dvakrát. Štefánikova hvězdárna v Praze zas v rámci jubilejní výstavy "50 let ve vesmíru" nabízí možnost posedět si v kabině modelu kosmické lodi Vostok 1.

 • Moderní Labská bouda nese jméno po původním hostinci

  15. 11. 2010

  Špindlerův Mlýn – Labská bouda, soukromý hotel v Krkonoších, leží v nadmořské výšce 1340 metrů na Labské louce nedaleko města Špindlerův Mlýn v první zóně Krkonošského národního parku. Několik set metrů od boudy se nachází pramen Labe, bouda se tak stává častým cílem turistů. Vzhledem ke své poloze je především v zimním období významným orientačním prvkem. Moderní železobetonová devítipatrová budova nese stejný název jako původní hostinec z 19. století, který vyhořel roku 1965. Slavnostní otevření budovy proběhlo 15. listopadu 1975.

 • Mostecký chrám se zařadí mezi národní kulturní památky

  14. 2. 2010

  Most – Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se stal známým kvůli svému přesunu, bude novou národní kulturní památkou. Před pětatřiceti lety byl přemístěn o celých osm set čtyřicet a jeden metr, aby neskončil jako celý starý Most, který byl kvůli těžbě uhlí zbourán. Gotický kostel byl vystavěn po požáru města v roce 1515 podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu na místě raně gotické baziliky, ze staršího kostela se dodnes dochovala pouze krypta. Stavba nového chrámu, zasvěceného Panně Marii, byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady