Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Televizní Večerníček poprvé na obrazovkách, slavný studentský Majáles nebo první tuzemský přípravek hormonální antikoncepce. I takový byl v Československu rok 1965

Večerníček přeje dobrý večer dětem od roku 1965. A právě tenhle letopočet probereme v tomto Retru. Možná že jste tehdy studovali a zúčastnili se studentských oslav majáles. I ty vám přiblížíme. A taky jednu revoluční událost: první antikoncepční pilulku v Československu.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion

  6. 10. 2012

  Praha – "My jsme žáci třetí bé, bereme však na sebe podobu zajíce, žirafy či krabice." Tuhle znělku si vybaví snad každý z nás a s ní spojený večerníček jakbysmet. Původně se plánovalo, že se krátké pohádky o žácích Machovi a Šebestové rozloží do pouhých třinácti dílů. Veřejnost si je ale tak oblíbila, že se kromě dalších dvou sérií dočkaly i celovečerní podoby režírované Václavem Vorlíčkem. Dobrodružství dvou třeťáků z pera Miloše Macourka a tužky Adolfa Borna, které nezapomenutelně namluvil Petr Nárožný, se dostalo i do ciziny, vyšla totiž i německá a anglická verze.

 • Majálesy – svátek studentů, nebo jen komerce?

  11. 5. 2012

  Jižní Morava – Čtyři obří pódia, kapely zvučných jmen a přibližně dvacet tisíc návštěvníků. Takový je Brněnský Majáles. Jde ještě pořád o studentskou oslavu příchodu máje, nebo spíš o komerci? Zatímco v minulosti byl majáles oslavami v režii studentů, dnes se organizace majálesů ujímají komerční agentury. A ze studentských řad se ozývá kritika a nesouhlas. Naposledy se do komercionalizace majálesů opřela iniciativa Za svobodné vysoké školy: "Z majálesů se stal stroj na peníze," praví se v jejich prohlášení.

 • První antikoncepční pilulky nesly název Enovid

  11. 5. 2011

  Washington - Myšlenka, že hormony mohou zmást ženské tělo, a tím zastavit ovulaci, se zrodila už začátkem 20. století. Teprve až mnohaleté testování ale dovolilo hormonální antikoncepční preparát uvést na trh. Výrobce prvních antikoncepčních pilulek Enovid, firma Searle, dostal v USA povolení k jejich prodeji právě 11. května 1960. Informace o chystaném schválení se objevily na veřejnosti již o několik dní dříve. V první fázi měl nový preparát ještě řadu nepříznivých vedlejších účinků, které ale další výzkum a vývoj postupně téměř zcela odbouraly. Dnes tak podle odborníků již jednoznačně převažují výhody hormonální antikoncepce. První hormonální pilulky zabraňující otěhotnění se do bývalého Československa dostaly až v roce 1965 a byly dostupné jen málokomu.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady