Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

Návštěva prvního kosmonauta Jurije Gagarina v Československu, konstruktéři v Karose přišli s prototypem slavného autobusu řady Š11 nebo úspěchy jablonecké bižuterie. I tím u nás lidé v roce 1961 žili

Před 52 lety, přesně 12. dubna, ohromila svět zpráva o letu prvního člověka do vesmíru. Pouhých 16 dnů po návratu z kosmu byl už Jurij Gagarin na návštěvě Prahy. Ve stejném roce v Jablonci slavili 150 let jablonecké bižuterie a ve Vysokém Mýtě byl poprvé vyroben autobus řady Š11.

Jak si užíval slávu první člověk ve vesmíru? Za kolik korun se prodával slavný autobus? A jaké byly argumenty komunistů, proč výrobu bižuterie zrušit? Dozvíte se v Retru o roce 1961.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Triumfální nadšení uvítalo Gagarina v Praze

  28. 4. 2011

  Praha - První zahraniční cesta Jurije Gagarina vedla do Československa - 28. dubna 1961 Praha triumfálně uvítala hrdinu sovětské země. Statisíce lidí v ulicích hlavního města nadšeně zdravily prvního kosmonauta světa. Přinejmenším za posledních padesát let se nikomu jinému nedostalo v Praze tak nadšeného spontánního přivítání, psalo tehdejší Rudé právo. "Ochozy ruzyňského letiště nabyté do posledního místa. Do chvíle, na kterou každý z tisíců přítomných čeká, chyběla ještě hodina. S přibývajícími minutami se valily další zástupy lidí. Už nestačí ochozy – lidská lavina se rozšiřovala na letištní plochu, zabrala schody, obsadila navigační věž. Každý hledal nějaké místečko, odkud by člověk alespoň skulinkou mohl uvidět samotného Jurije Gagarina." Tak popisovalo atmosféru tehdejší vydání Rudého práva. 

 • Kolumbus vesmíru či nebeský reportér – tak překřtili Gagarina

  12. 4. 2011

  Praha - Prožíváme opravdu historickou epochu dějin lidstva. Zpráva "sovětský člověk navštívil vesmír" v několika vteřinách obletěla Zemi. "Sen lidstva se stal skutečností – rozvoj socialistické vědy přináší neomezené možnosti k ovládnutí přírodních sil." Tak znělo záhlaví deníku Rudé právo o den později. Součástí tehdejšího zpravodajství byla i výzva sovětského lidu k ostatním národům světa – "přichází ke všem národům světa s otevřeným srdcem, s výzvou k opravdu mírové a přátelské spolupráci."

 • Stačilo 108 minut a z Gagarina je světová celebrita

  12. 4. 2011

  Moskva - "V Sovětském svazu byla 12. dubna 1961 vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země první kosmická loď Vostok s člověkem na palubě. Kosmonautem pilotem kosmické lodi Vostok je občan Svazu sovětských socialistických republik letec major Jurij Alexejevič Gagarin." Tak zní první věty zprávy sovětského TASS, která o cestě prvního člověka do vesmíru informovala celý svět krátce po startu Jurije Gagarina ve středu 12. dubna 1961 dopoledne. V Československu tuto zprávu jako první přinesl deník Rudé právo ve svém zvláštním vydání, které vyšlo již krátce po poledni, ve 12:30 hodin. Za 108 minut jeho kosmického letu se ze sedmadvacetiletého neznámého ruského pilota stala největší světová celebrita své doby.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady