Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

První cesty Čechoslováků na Západ hned po Listopadu 1989. Co si od prvních cest slibovali a jaké opravdu byly. RETRO se přehouplo na začátek devadesátých let.

Vítejte ve svobodném Československu. Vítejte u nové série Retra, která si posvítí na 90. léta. Zapomeňte na temné období totality a vydejte se spolu s námi do doby, kdy západní Evropu začaly brázdit autobusy Karosa, škodovky nebo žigulíky s československými turisty. Řekneme vám, jak vypadaly ty úplně první výlety za hranice snů. Lidi skutečně si napekli řízky, sebrali do sklenky někdo pivo, někdo vodu, a tak se tam jelo. Skutečně takovýmto způsobem. Jeli úplně bez peněz.

Všichni jsme to zažili. Všichni jsme si čistili zuby u benzinových pump a vařili si kafe. Řidiči nám vařili kafe na vyklopeném víku zavazadlového prostoru. Závěrem vás čeká také charakteristika českého turisty z počátku 90. let. Spousta klientů nechápala, že švédský stůl na snídani znamená najíst se tam a odejít. Ale tašky opravdu byly naplněné vším možným, aby vydržely na oběd a nejlépe i na večeři. Když přišel sametový listopad, Čechoslováci dlouho neváhali. Každý chtěl vyjet za svým snem.

V zemi, kde do té doby existovalo pouze devět cestovních kanceláří, se začaly dít věci. Obrovský zlom nastal v roce 1989, kdy se otevřely hranice.

Také jste po roce 1989 vyjeli do za hranice?

23 % 39 hl. Ano, vyrazil jsem vlastním autem. 40 % 70 hl. Ano, s organizovaným autobusovým zájezdem. 24 % 41 hl. Ne, rok 1989 pro mě z hlediska cestování nic neznamenal. 13 % 22 hl. Nevyhovujeme mi žádná z možností. Celkem 172 hlasy

Přehrát video

Obsah pořadu

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady