První cesty Čechoslováků na Západ hned po Listopadu 1989. Co si od prvních cest slibovali a jaké opravdu byly. RETRO se přehouplo na začátek devadesátých let.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vítejte ve svobodném Československu. Vítejte u nové série Retra, která si posvítí na 90. léta. Zapomeňte na temné období totality a vydejte se spolu s námi do doby, kdy západní Evropu začaly brázdit autobusy Karosa, škodovky nebo žigulíky s československými turisty. Řekneme vám, jak vypadaly ty úplně první výlety za hranice snů. Lidi skutečně si napekli řízky, sebrali do sklenky někdo pivo, někdo vodu, a tak se tam jelo. Skutečně takovýmto způsobem. Jeli úplně bez peněz.

Všichni jsme to zažili. Všichni jsme si čistili zuby u benzinových pump a vařili si kafe. Řidiči nám vařili kafe na vyklopeném víku zavazadlového prostoru. Závěrem vás čeká také charakteristika českého turisty z počátku 90. let. Spousta klientů nechápala, že švédský stůl na snídani znamená najíst se tam a odejít. Ale tašky opravdu byly naplněné vším možným, aby vydržely na oběd a nejlépe i na večeři. Když přišel sametový listopad, Čechoslováci dlouho neváhali. Každý chtěl vyjet za svým snem.

V zemi, kde do té doby existovalo pouze devět cestovních kanceláří, se začaly dít věci. Obrovský zlom nastal v roce 1989, kdy se otevřely hranice.

Také jste po roce 1989 vyjeli do za hranice?

23 % 40 hl. Ano, vyrazil jsem vlastním autem. 40 % 71 hl. Ano, s organizovaným autobusovým zájezdem. 24 % 42 hl. Ne, rok 1989 pro mě z hlediska cestování nic neznamenal. 13 % 22 hl. Nevyhovujeme mi žádná z možností. Celkem 175 hlasů
Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST