Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 12  
Sdílet
| Poslat odkaz

Psací stroje byly za socialismu nepostradatelné. Neobešla se bez nich žádná kancelář, ani opozice při vydávání samizdatu

Psaní na stroji mělo svoji zvláštní poetiku, kterou po roce 1989 pomalu, ale jistě vytlačily počítače. Stejně tak už dnes málokde uslyšíte typické cinknutí na konci řádku. A právě magickému světu psacích strojů věnujeme dnešní Retro. Na psaní na stroji a opisování zakázané literatury zavzpomíná spisovatelka Eva Kantůrková.

Československé psací stroje Zeta a Consul se zrodily z původně licenční výroby americké značky Remington. Výroba ve Zbrojovce Brno ve srovnání s původními remingtonkami byla modernější. Naše stroje byly nejen moderní, ale i kvalitní. Soutěžící v rychlopsaní na nich dosahovali vynikajících výsledků.

Kolikrát bylo zajímavé, že i ty mechanické stroje docilovaly vyšších výkonů než ty elektrické. Zeta a Consul, názvy psacích strojů, které se pro tuto kancelářskou techniku před rokem 1989 staly synonymem. Kromě nich ale vzniklo v Československu i několik dalších prototypů. Na jakých psacích strojích se tedy vlastně psalo, to zjišťovala Aneta Vojtěchová.

» Retrománie o natáčení dílu

Měli jste doma také psací stroj? Jakou značku?

13 % 57 hl. Zeta 63 % 267 hl. Consul 4 % 18 hl. Remington 12 % 52 hl. Měl jsem psací stroj jiné značky 8 % 36 hl. Nikdy jsem psací stroj nevlastnil Celkem 430 hlasů

Přehrát video

Obsah pořadu

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

sobota 9. 2.

Rockové kluby

sobota 16. 2.

Podnikatelské baroko

sobota 23. 2.

Hudební scéna před Listopadem 1989

Související pořady