Psací stroje byly za socialismu nepostradatelné. Neobešla se bez nich žádná kancelář, ani opozice při vydávání samizdatu

Obsah dílu

Přehrát vše

Psaní na stroji mělo svoji zvláštní poetiku, kterou po roce 1989 pomalu, ale jistě vytlačily počítače. Stejně tak už dnes málokde uslyšíte typické cinknutí na konci řádku. A právě magickému světu psacích strojů věnujeme dnešní Retro. Na psaní na stroji a opisování zakázané literatury zavzpomíná spisovatelka Eva Kantůrková.

Československé psací stroje Zeta a Consul se zrodily z původně licenční výroby americké značky Remington. Výroba ve Zbrojovce Brno ve srovnání s původními remingtonkami byla modernější. Naše stroje byly nejen moderní, ale i kvalitní. Soutěžící v rychlopsaní na nich dosahovali vynikajících výsledků.

Kolikrát bylo zajímavé, že i ty mechanické stroje docilovaly vyšších výkonů než ty elektrické. Zeta a Consul, názvy psacích strojů, které se pro tuto kancelářskou techniku před rokem 1989 staly synonymem. Kromě nich ale vzniklo v Československu i několik dalších prototypů. Na jakých psacích strojích se tedy vlastně psalo, to zjišťovala Aneta Vojtěchová.

» Retrománie o natáčení dílu

Měli jste doma také psací stroj? Jakou značku?

15 % 70 hl. Zeta 61 % 289 hl. Consul 4 % 21 hl. Remington 12 % 56 hl. Měl jsem psací stroj jiné značky 8 % 38 hl. Nikdy jsem psací stroj nevlastnil Celkem 474 hlasy
Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST