Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Termín socialistický realismus pochází ze Sovětského svazu. Na sklonku 40. let byl importován i do Československa jako oficiální směrnice pro umění. Jaké jsou začátky sorely u nás a jak intenzivně pronikla do naší společnosti?

Jihočeská přehrada na Lipně je pýchou celého českobudějovického kraje i jeho výtvarných umělců. Akademický malíř Áda Novák právě tak jako Jiří Tichý z tamní krajské odbočky neodolali kouzlu a mohutnosti lipenské přehrady. Svoje nejlepší práce potom vystavili v závodním klubu na přehradě. Když se řekne socialistický realismus, většina z nás si vybaví třeba jásavý budovatelský plakát nebo monumentální architekturu. Ale skutečnost je daleko složitější. Dnes se vydáme po stopách sorely, pokusu režimu aplikovat ideologii na umění.

Co to vlastně socialistický realismus byl? To je vlastně politický konstrukt, jak má kultura vypadat. Tudíž to není žádná tendence, která by vznikla od autorů, od umělců. Samozřejmě se za architekturou sorely vydáme.

Sorela v architektuře samozřejmě reagovala na bytovou nouzi, která tady byla po válce. Zjistíme, jak se socialistický realismus promítl do 70. a 80. let. Politicky angažované umění se v 70. a 80. letech objevuje na prestižních reprezentativních budovách.

Termín socialistický realismus pochází ze Sovětského svazu. Na sklonku 40. let byl importován i do Československa jako oficiální směrnice pro umění. Jaké jsou začátky sorely u nás a jak intenzivně pronikla do naší společnosti?

Přehrát video

Obsah pořadu

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady