Východní expresy

Obsah dílu

Přehrát vše

Cestování vlakem má něco do sebe. Sedíte, pozorujete krajinu, přemýšlíte si o svých věcech nebo se s někým seznámíte. Můžete se dokonce i zamilovat. Cestovat můžete pár hodin i několik dnů a nocí. Jak se cestovalo vlakem z Československa do Sovětského svazu, připomene dnešní Retro.

Dlouhý vlak sestavený z lůžkových vozů uháněl krajinou posypanou posledním únorovým sněhem. Vezl 300 žen. Přesněji řečeno 273 žen a 29 mužů, kteří se připojili k zájezdu Svazu československo-sovětského přátelství a Československého svazu žen. Ženy jely do Moskvy, aby tam oslavily 8. březen, svůj svátek.

Vyzpovídáme cestující i pracovníky, kteří vlakem do Sovětského svazu jeli. Ta moskevská souprava, to bylo město na kolejích. Víte, že alkohol velmi rozproudí, takže se zpívalo, hádalo, všechno možné, co patří k životu. Povíme si o speciální lince Milovice-Moskva. Vlaky byly vysloveně určeny pro ruské občany, civilní zaměstnance a vojáky, kteří tady v Milovicích sloužili a vraceli se zpátky do Ruska, ať už na dovolenou nebo k nějakým služebním úkonům. Na cestování vlakem do Sovětského svazu i po něm zavzpomíná novinář Libor Dvořák.

Rozhovor o změně moderátorek v pořadu Highlight

Rozhovor o změně moderátorek v pořadu Highlight

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST