Býval to jeden z největších svátků za socialismu. Spartakiáda. V ladných kreacích sportovaly snad všechny věkové skupiny. Dívejte se, jak se spartakiádní cvičení organizovala i kdo vymýšlel sestavy.

Býval to zvláštní svátek. Skoro každých pět let se lidé po celé zemi scházeli v různých kolektivech a nacvičovali. Maminky s dětmi, školáci a školačky, vojáci i penzisté. Ti nejlepší pak měli šanci vystoupit v Praze na Strahově. A některé skladby si mnozí pamatují dodnes. Někteří bývalí cvičenci si pořád pochvalují, jak lidé společně cvičili a vůbec se tužili. Jiní se dívají na spartakiádní cvičení jako na režimní propagandu. Dívejte se, jak skladby a jejich choreografie vznikaly. A zaměříme se i na skryté zákulisí spartakiád jako byla třeba jejich pečlivá organizace nebo rozpočet.

Reakce šéfredaktora Redakce sportu ČT Oty Černého na tvrzení historika Františka Koláře

Asi v 17. minutě pořadu Retro, vysílaném v neděli 28. 6. 2009 na téma Spartakiáda, se František Kolář zmiňuje o tom, že spartakiády postupně ztrácely svůj původní ideologický náboj, hlavně v osmdesátých letech, a měly vysokou sportovní hodnotu. Pro ilustraci vypráví o postoji předsedy Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche.

Říká: „Tady v tom mě napadá tehdejší výrok pana Samaranche, který odpovídal v roce 1990 na otázku Oty Černého, který se ptal: Pane Samaranchi, co říkáte tomu, že jsme zrušili spartakiády, ten ideologický blábol komunistického režimu? A Samaranch odpovídá: Je to škoda, protože v té spartakiádě jste byli opravdu světoví.“

Celý výrok pana doktora je ale nesmysl:

  1. V době, kdy k rozhovoru mělo dojít, jsem nebyl zaměstnancem RS ČsT (tehdy ještě)
  2. Pana Samaranche jsem naposledy viděl někdy v roce 1988 a hovořili jsme spolu o Věře Čáslavské
  3. Spartakiády jsem měl a mám rád!!! Vždycky jsem obdivoval lidi, kteří na nich cvičili (mezi nimi i já), a nikdy bych se nesnížil k tak blbému a nedůstojnému výroku! Konečně o mém vztahu ke spartakiádě svědčí i pasáž v mé knize Brankám bylo padesát (kapitola „Spartakiády“).

Je smutné, že celou historku si PhDr. František Kolář, CSc. vymyslel.

Otakar Černý
šéfredaktor redakce sportu

Omluva Františka Koláře

Vážený pane Černý!

Chci se Vám velice omluvit za zbytečně expresivní a fakty nepodložené věty, jež jsem použil v pořadu Retro, který byl vysílán dne 28. června 2009 a který se týkal tématu "spartakiáda". Nechtěl jsem jimi nikterak hanět Vaši osobu, jejich účelem bylo zhodnotit spartakiádu jako podnik, který přes svou rozporuplnost měl i své světem uznávané pozitivní hodnoty. Po Vašem upozornění jsem chtěl svou chybu napravit a spojil se s autory uvedeného pořadu, zda by šlo inkriminovanou pasáž v případě dalších repríz vyjmout. Bylo mi sděleno, že tak učinit nelze, že pořad už prošel schvalovacím řízením.

V tuto chvíli proto nevidím jinou možnost než omluvný dopis, který Vám a generálnímu řediteli České televize pošlu následně. Budete-li mít požadavek na jinou formu omluvy, budu ji respektovat. Věřte, že mi celá záležitost hluboce mrzí.

S úctou

PhDr. František Kolář, CSc.
Olympijské studijní a informační centrum

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín