Tváří v tvář problému. Střídavá péče bude standard – nařídil soud. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Letos v červnu projednával Ústavní soud stížnosti ohledně střídavé péče. Svými verdikty podpořil institut střídavé péče a zdůraznil, že není důvod ke zvýhodňování jednoho z rodičů při výchově dítěte. Ve svých nálezech zdůraznil, že zájem dítěte musí být upřednostněn před zájmy rodičů, kdy dítě má právo na péči obou i po rozvodu.

Střídavá výchova nebo též „střídavka“ je u nás dostupná již od roku 1998 jako jedna z možností soužití rodiny po rozchodu rodičů a péče o dítě. Ovšem od začátku je na tuto variantu nahlíženo velmi kontroverzně. Zastánci i odpůrci se přou, zda je tato varianta skutečně pro děti vhodná, případně za jakých okolností.

Většina otců vidí v tomto způsobu soužití jedinou možnost, jak po rozchodu nebo rozvodu neztratit úzký kontakt se svým potomkem. Jsou ženy opravdu upřednostňovány opatrovnickými soudy před muži v péči o děti? Anebo je „střídavka“ jen zástěrkou pro muže, jak si udržet nadvládu nad rodinou? Znamená červnový nález Ústavního soudu, že střídavá péče bude jedinou variantou po rozvodového soužití? A co děti? Jak je může tento způsob ovlivnit a poznamenat? A mohou batolata sama rozhodnout, co je pro ně nejvhodnější?

Hosté: Dana Váhalová – poslankyně, ČSSD, Jana Hnyková – poslankyně, Hnutí Úsvit přímé demokracie, Alena Uváčiková – dětská psycholožka, Vladimír Fiedler – klinický psycholg a další.

Anketa

Je střídavá péče vhodná pro děti?

70 % 540 hl. Ano 29 % 220 hl. Ne 1 % 5 hl. Nevím Celkem 765 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 L HD