Tváří v tvář problému. Minimální mzda a navýšení platů. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Na jaře letošního roku vládní koalice zveřejnila svůj úmysl zvýšit platy státních zaměstnanců od příštího roku o 3,5 %. V září se ale rozhodlo, že k navýšení dojde už od listopadu letošního roku. Přilepší si tak mimo jiné policisté hasiči nebo učitelé. Od nového roku dostanou přidáno také zdravotníci. Podle vlády jde o plnění závazku na zlepšení odměňování pracovníků ve veřejném sektoru.

Polepšit by si ale také měli zaměstnanci v soukromém sektoru, kteří pobírají minimální mzdu a to o 700,-Kč, proti původně plánovaným 500,- Kč.

To se ale nelíbí jak zaměstnavatelům, tak i opozici, která nešetří kritikou. Navíc upozorňují,že problém s černou prací se tímto nevyřeší a mnozí podnikatelé budou mít problémy takový závazek splnit. Varují, že by tato pomoc mohla vést k propouštění. Zvýší se tedy nezaměstnanost? A má vláda dostatek prostředků na splnění svých slibů? Bude minimální mzda pro řadu zaměstnavatelů likvidační a nejsou státní zaměstnanci zvýhodňováni na úkor podnikatelů a živnostníků?

Hosté: Michaela Marksová – ministryně práce a sociálních věcí, ČSSD, Jan Skopeček – člen výkonné rady a předseda regionálního sdružení ODS, Jan Rovenský – předseda Odborového svazu státních orgánů, Pavel Juříček – viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR a další.

Má být zákonem stanovena minimální mzda?

75 % 132 hl. Ano 23 % 40 hl. Ne 2 % 3 hl. Nevím Celkem 175 hlasů
Stopáž52 minut
Rok výroby 2014
 L HD