Fanfán s dobrým srdcem – rozhovor s Martinem Krausem

Klikněte pro větší obrázek …Nemusí to vždycky dopadnout na jedničku. Královna ze zlého království zakleje princeznu z hodného království do plamene. Co si počne král Dobromil, když poradit se od té doby, co manželka zemřela, může pouze s jejím obrazem?

Ještěže jsou tu také dobrá kouzla a hlavně chasník Tadeáš. Protože láska v pohádkách vždycky vítězí. Jak se vlastně hledá neokoukaný hlavní hrdina do pohádky?

Klikněte pro větší obrázek To já nevím, pro mě hrála šťastná shoda okolností. Zdeněk Zelenka hledal do pohádky Kouzla králů někoho, kdo by byl tak trochu jako Fanfán Tulipán. Herce s temperamentem, který se umí pořádně rozhýbat, nejlépe i jezdit na koni a šermovat. S koňmi jsem vyrostl na rodinném statku a šermovat se učíme na JAMU, kde studuji herectví. Asi jsem padl panu režisérovi Zelenkovi do oka, protože mi dal šanci. A to i přesto, že jsem předtím nikdy před kamerou nestál.

Jak se vám natáčení líbilo?

Klikněte pro větší obrázek Měl jsem možnost se hodně naučit, pan Zelenka věděl, že si vybral naprosto nezkušeného herce, takže mě předem umožnil seznámit se s tím, jak vypadá práce na filmu. Jinak to proti divadelnímu představení, které vyžaduje dlouhodobé zkoušení, byla vlastně zábava. Natáčeli jsme hodně venku, na zámku Žleby, na hradě Kost a v okolní přírodě. To pro mě bylo výborné, protože potřebuji k životu volný prostor.

Nemáte strach, že byste teď mohl spadnout do škatulky „mladý pohádkový hrdina“?

Klikněte pro větší obrázek Já zatím vůbec nevím, kudy povede moje další životní cesta. To, že jsem se dostal na herectví, považuji za velké štěstí. Pořád si hraji, tak trochu jsem mohl odložit dospělost na později. Trošku si ale myslím, že každý herec dříve nebo později přijme určitou kategorii rolí za vlastní. I když ve škole nám říkají, že se nesmíme dát „zaškatulkovat“, že musíme neustále pracovat na tom, abychom byli schopni vyjádřit co nejširší rejstřík lidských povah.

A jaký je tedy váš hrdina Tadeáš?

Klikněte pro větší obrázek Veselý, divoký, s ničím si neláme hlavu. Podaří se mu dokonale dezorientovat a rozpustit dvě armády. Prostě takový Fanfán s dobrým srdcem. A jestli vysvobodí princeznu a vezme si ji za ženu? Pohádka musí končit dobře. Takže o osud zdatného chasníka se určitě bát nemusíte, uvidíte na Štědrý den.

Text Gabriela Koulová
Převzato z týdeníku ČT+

Rozhovory