Vzhůru dolů!

Za tajemstvím Punkvy

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 10  
Sdílet
| Poslat odkaz

Arnošt Goldflam a Josef Polášek na dobrodružné výpravě po tajuplných zákoutích největšího jeskynního systému v České republice – krasového podzemí Amatérské jeskyně a propasti Macocha (2008). Režie P. Jirásek

Stačí se zvednout od stolu v obývacím pokoji, vydat se těsně za město a dobrodružství je tady. Přesně to zjišťují dva hlavní hrdinové netradičního vlastivědného cyklu: Arnošt Goldflam v roli činorodého tatíka na penzi a jeho syn, představovaný Josefem Poláškem. Vydávají se na sever Moravského krasu pátrat po vzniku podzemní říčky Punkvy. Cesta je zavede nejprve do bělostných Sloupsko-šošůvských jeskyní, které byly vytvořeny vodami Sloupského potoka. O několik kilometrů dál se propadá v rozeklané kotlině Staré rasovny Bílá voda. A tyto dva potoky se na dosud neznámém místě, kdesi pod závrtem Městikáď, slévají a vytvářejí ponornou říčku Punkvu. Goldflam s Poláškem díky speleologům nahlédnou i do věčně temných prostor veřejnosti nepřístupné Amatérské jeskyně a posléze sestoupí na dno světoznámé propasti Macocha, aby na lodičce dopluli až k dennímu světlu. Vzájemné špičkování obou protagonistů v sobě skrývá nejen chytrý humor, ale i dávku pozoruhodných informací o vzniku jeskyní i jejich objevování, např. profesorem Karlem Absolonem. Divák, který touží po poznání a zároveň se nechce nudit, má dobrou příležitost prožít si malé dobrodružství a inspirovat se k vlastní výpravě, ke které není potřeba nic jiného než vyrazit na cestu.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • 17. 8. 2014 05:52

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • dr. VoštÄ›p 2. 8. 2011 13:25

  Býčí skála - zmatené informace

  Ony obrazce v Býčí skále jsou sice starĂ© 5.000 let, ale to byla pozdnĂ­ doba ka…

 • peaVa 20. 7. 2011 18:15

  Boží.....my taky nejsme normální, proto jsem tě sem vzal!!!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 18 minut – Rok výroby: 2008 – ST  AD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady