Vzhůru dolů!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2234  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jeskyně využívané i zneužívané, udržované i zdevastované, hrozivé i přívětivé aneb putování po Pekárně, Výpustku, Kostelíku či Císařské jeskyni. Průvodci Arnošt Goldflam a Josef Polášek jsou jako vždy vtipní i věcní zároveň (2008). Režie P. Jirásek

Podzemní továrna, vojenský kryt, příbytek poustevníka či ozdravovna – co tohle má společného s jeskyněmi? Ano, i tyto podoby na sebe jeskyně braly v průběhu věků. Arnošt Goldflam a Josef Polášek se oklikou přes brněnské muzeum Anthropos vydávají do Moravského krasu, po stopách člověka, a opět diváky pobaví i vzdělají zároveň. V jeskyni Pekárna se zajímají o život neandrtálců i o umění, které je jeskyněmi inspirováno. Před Výpustkem překvapí Josefa Poláška vojenský bunkr: realita válečných a poválečných let. Německá armáda vybudovala v tomto od pradávna známém podzemním labyrintu továrnu na výrobu leteckých motorů a po válce vznikl v části jeskyně vojenský kryt, dodnes skvěle zachovaný a teprve nedávno armádou opuštěný. Jeskyně však nesloužily pouze k destrukci, v nedaleké jeskyni Kostelík kdysi sídlil poustevník a například Císařská jeskyně u Ostrova u Macochy je dnes přebudována na plicní ozdravovnu pro děti, které v chodbách a dómech hrají hry i odpočívají.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • 17. 8. 2014 05:52

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • dr. Voštěp 2. 8. 2011 13:25

  Býčí skála - zmatené informace

  Ony obrazce v Býčí skále jsou sice staré 5.000 let, ale to byla pozdní doba kamenná, nikoli…

 • peaVa 20. 7. 2011 18:15

  Boží.....my taky nejsme normální, proto jsem tě sem vzal!!!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 18 minut – Rok výroby: 2008 – ST  AD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady