Aleš Benda vzpomíná ve střihovém pořadu se svými hosty na zlatou éru swingových písniček (2003). Uvádíme jako vzpomínku na režiséra Radovana Urbana, který zemřel nedávno ve věku 66 let. Zpívají: V. Průchová, H. Hegerová, Y. Simonová, M. Chladil, J. Suchý, W. Matuška, E. Pilarová, M. Kubišová, J. Korn, H. Vondráčková, J. Jelínek, I. Zemánková a další. Kamera V. Svoboda. Scénář a režie R. Urban

Radovan Urban (1955–2021) byl filmový i televizní režisér a scenárista. Vystudoval FAMU v Praze. Byl režisérem ve Filmových ateliérech Barrandov. Natočil filmy jako Horká Kaše, Můj přítel d’Artagnan, Náhodou je príma, Figurky ze šmantů. Dále napsal scénář k známému seriálu Rodáci.

V posledním čtvrtstoletí pracoval jako režisér v České televizi při přípravě hudebních pořadů. Vytvořil řadu hudebních dokumentů, mj. o životě a díle šéfdirigenta České filharmonie Václava Neumanna, spolupracoval na přenosech koncertů i na dalších projektech. Pravidelně režíroval hudební magazín Terra Musica. Napsal rovněž knihu s názvem Konec sezony (v Omšelých Lázních). Zemřel 22. března 2021.

V tomto díle Lístků vytržených z památníku si přizval moderátor Aleš Benda několik hostů, aby nám připomněli význam české swingové písničky pro vývoj naší populární hudby: jména jako S. E. Nováček, M. Ducháč, B. Nikodém nebo V. Hála. Vedle Lubomíra Dorůžky je hlavním hostem i skladatel Miloslav Ducháč. Samozřejmě, že vedle zajímavých vzpomínek pořad bohatě využívá i obrazový archiv a zazní v něm i celá řada stále zelených melodií.

Cyklus střihových televizních pořadů Lístky vytržené z památníku mapoval řadu několik let českou jazzovou a swingovou historii. Vedle vzpomínek na významné osobnosti se zabývá i dalšími společenskými fenomény, které pokrývá české výkonné umění.

Stopáž47 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3
ŽánrDokument