Létání je bezpečné...

Letecká doprava je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a také nejbezpečnější způsob přepravy. Přesto se tvrdí, že u zhruba čtyř z deseti zákazníků aerolinek se projevuje strach nebo obava z letu.

Podle statistik ASN (American Safety Network) došlo od roku 1945 k zhruba 12 500 leteckých nehod. Toto číslo zahrnuje nejen nehody dopravních letounů leteckých společností a nejen nehody, při kterých došlo ke zranění či ke ztrátám na životech. Nehody dopravních letadel leteckých společností, jejichž následkem bylo vážné zranění nebo smrt cestujících, tvoří jen jejich malou část. Od roku 1960 do konce 2006 jich podle statistik mělo fatální následky jen zhruba 36 %.

Nejvíce nehod se stalo ve fázích přistávání, zhruba 32 %, necelých 20 % nehod při fázi odletové a jen k 10 % nehod došlo přímo za letu.

Z nehod, u nichž byla jednoznačně objasněna příčina, vyplývá, že v průměru z 53 % se nehoda děje pochybením pilota, zhruba u 16% případů tomu ještě dopomůže počasí. 20 % nehod má na svědomí technická chyba stroje, něco přes 10 % způsobí pouze počasí, 8 % sabotáž a 7 % jiná lidská chyba.

Pravděpodobnost, že se stane člověk obětí letecké nehody v dopravním letadle, je zhruba 1 : 4 milionům, pokud letí s renomovanou společností. Pokud letí se společností, která vykazuje častou nehodovost, je riziko o něco vyšší, přesto zcela zanedbatelné. Pro srovnání: pravděpodobnost, že se člověk zabije v autě, je zhruba 1 : 300.

Poznámka

Čísla pravděpodobností se u různých zdrojů různě lišila, podle vstupních dat, která do pravděpodobnosti byla zahrnuta. Čísla samozřejmě zahrnují i lidi, kteří letadlem nikdy nepoletí a jejichž šance je tedy naprosto nulová. Přesto je i pro všechny ty, kteří služeb letecké přepravy využívají, pravděpodobnost smrtelné nehody mizivá.