Brazilský aviatik Santos Dumont dokázal světu, že létat je tak snadné. Francouzský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Byl prominentní osobností své doby. Na přelomu 19. a 20. století se jméno Alberto Santos Dumont /1873–1932/ stalo symbolem aviatické éry. Létal s balóny, ve vzducholodích a nakonec i v motorových letadlech. Nebyl jen vzdělaným technikem a zručným řemeslníkem – byl i snílkem a vizionářem. Věřil, že létání sjednotí rozdělený svět a přinese lidstvu mír. Toto idealistické přesvědčení se mu později mělo stát osudným. Syn zámožného brazilského majitele kávových plantáží se v osmnácti letech vydal do Paříže na studia. Zde propadl kouzlu balonů, které začal i sám stavět. Později mu učarovaly vzducholodě.

S vlastnoručně sestrojenou „Baladeuse“ létal po pařížských obchodech, kavárnách a restauracích s takovou samozřejmostí, s jakou jeho současníci pro tento účel používali drožky či první auta. Nemohlo nedojít na letadla. Inspirován bratry Wrighty sestrojil dvouplošník „14bis“ a v roce 1909 dokonce jednoplošník zvaný „Demoiselle“. Masové používání letadel pro bojové účely v letech 1914–1918 pro něj bylo šokem a otřáslo jeho psychikou. S létáním přestal a začalo neveselé putování po nervových sanatoriích. V roce 1931 ho jeho rodina odvezla do Brazílie. Ani zde však nenašel klid. V zemi totiž propukla občanská válka.

23. července 1932 se Santos Dumont stal nedaleko Sao Paola svědkem leteckého souboje dvou stíhaček, který skončil sestřelením jednoho ze strojů. Vzápětí spáchal sebevraždu…

Originální názevWings of Madness
Stopáž52 minut
Rok výroby 2005
 ST
ŽánrDokument