Tři pistolníci se dozvědí o zakopané truhle s penězi, každý z nich zná ale jen část tajemství. Honba za pokladem plná podrazů tak může začít. K 30. výročí úmrtí italského scenáristy a režiséra Sergia Leoneho uvádíme slavný spaghetti western v restaurované verzi (1966). Hrají: C. Eastwood, L. Van Cleef, E. Wallach, A. Giuffre, M. Brega a další

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Italský režisér Sergio Leone svou tvorbou navždy proměnil podobu nejameričtějšího z amerických žánrů – westernu. Jeho nezapomenutelné pistolnické eposy Tenkrát na západě (1968), Pro hrst dolarů (1964) či Hodný, zlý a ošklivý (1966), doprovázené hudbou Ennia Morriconeho, se staly milníky filmového žánru, často přezdívaného jako spaghetti western.

Kdo někdy Leoneho westerny viděl, hravě si vzpomene na dlouhé záběry plné napětí, kdy vítr honí prach po vyprahlé poušti, oči pistolníků se soustředěně přivírají a ruka připravená uchopit zbraň, aby byla o setinu vteřiny rychlejší, vyčkává na sebemenší pohyb z druhé strany. Ennio Morricone podbarvuje tu nesnesitelně dlouhou chvíli svou nezaměnitelnou hudbou, díky originální instrumentaci tajemně připomínající zvířecí nářek a celé kino téměř nedýchá. Leoneho herecký objev Clint Eastwood stačí svou ostře řezanou tváří zaplnit celé širokoúhlé plátno těsně před tím, než vyjde kýžený výstřel a obraz ostrým střihem přejde do celku, kde už je vidět jen překvapená umírající tvář.

Hodný, zlý a ošklivý je klasickým westernovým příběhem o chamtivosti a pomstě uprostřed běsnění občanské války Severu proti Jihu. Podvodník, desperát a ošklivec Tuco (Eli Wallach) je hledaný ve čtrnácti okresech a na jeho hlavu je vypsaná odměna dvou tisíc dolarů. Má ale parťáka, hezouna Joea, zvaného Blonďák (Clint Eastwood), který vždy včas přestřelí provaz, na němž se ho chystá šerif pověsit a při společném útěku si rozdělí odměnu. Ovšem jen do dne, kdy jejich habaďůra přestane Blonďáka bavit a nechá Tuca uprostřed rozpálené pouště sedmdesát mil od nejbližšího města. Vzájemná pomsta je společným jmenovatelem jejich vztahu, ať jsou od sebe bývalí partneři jakkoliv daleko. Cesty osudu je však nakonec zase svedou dohromady v podobě nečekané zprávy o zakopaném pokladu. Každý z nich však zná jen polovinu tajemství, a tak chtě nechtě musí cestovat spolu. Stejnou stopu však sleduje i třetí muž, zlý Setenza, zvaný Krásnoočko (Lee Van Cleef), jemuž se té zajímavé informace dostalo také a on ji rozhodně hodlá prověřit.

Česká televize film nabídne v kompletně zrekonstruované verzi.

Clint Eastwood
herec, režisér a producent

Clint Eastwood

* 31. 5. 1930


Sergio Leone
filmový režisér a scenárista

Sergio Leone

* 3. 1. 1929

† 30. 4. 1989


Originální názevThe Good, the Bad and the Ugly
Stopáž172 minut
Rok výroby 1966
 )D( ST HD
ŽánrFilm