Osudy skvělého muzikanta a občasného herce Eugena Jegorova, od jehož narození uplynulo 80 let. Vzpomínají příbuzní, F. Havlík, J. Suchý, J. Molavcová, J. Menzel a další (2002). Režie Z. Gawlik

Hudebník a herec Eugen Jegorov je v paměti většiny diváků zapsán jako výrazný člen orchestru Ferdinanda Havlíka z dob, kdy vystupoval v divadle Semafor. Možná si jej někteří vybavují jako představitele svérázných postaviček, které ztvárnil ve filmech Jiřího Menzela (Na samotě u lesa, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková), Jaroslava Papouška (Cesta kolem mé hlavy), Karla Smyczka (Sedm hladových, Krajina s nábytkem, Nemocný bílý slon) nebo prostřednictvím rolí v televizních seriálech Návštěvníci či Hříchy pro pátera Knoxe režisérů Jindřicha Poláka a Dušana Kleina. Jako hudebník se uplatňoval v různých swingových formacích, jako výrazný jazzový muzikant spolupracoval s Jazz Celulou Laca Décziho, kvartetem Karla Růžičky a souborem Luďka Hulana. Po Hulanově smrti vytvořil vlastní kvartet, který později v osmdesátých letech vystupoval, rozšířený o členy orchestru činohry Národního divadla, pod názvem Jegorov Session. K jeho zájmům ale patřily i automobily, mezi nimi přednost dával veteránům. Tato skutečnost je zmiňována i v souvislosti s okolnostmi úmrtí za volantem jeho vozu.

Atmosféra dokumentu odráží celkové vyznění osobnosti Eugena Jegorova, který by se letos dožil 80 let. Už na první pohled byl výrazný svým smyslem pro humor. Jeho typické vlastnosti, ale i odvrácenou tvář závislosti na alkoholu a vrozené choroby ve vzpomínkách přibližují jeho nejbližší příbuzní a kolegové. Letos zároveň uplyne 15 let od jeho úmrtí.

Eugen Jegorov
hudebník, herec

Eugen Jegorov

* 9. 10. 1937

† 28. 12. 1992


Stopáž53 minut
Rok výroby 2002
 ST AD 4:3
ŽánrDokument