Magazín o vizuálním umění přináší zajímavé výstavy, originální vstupy do veřejného prostoru a portréty ostravských tvůrců, kteří už dávno překročili hranice regionu. Umělecká Ostrava je fajna!

Obsah dílu

Přehrát vše

Slogan Umělecká Ostrava je fajna! si ověříme návštěvou galerií a výtvarníků, kteří zůstali věrni tomuto regionu. Začneme v nové městské galerii, která našla své sídlo v Multifunkční aule Gongu, což jsou prostory bývalého plynojemu v industriálním areálu Dolní oblast Vítkovice. POZVÁNKA na výstavu je od Marka Pokorného, který ji připravil jako druhou výstavu od zahájení činnosti galerie a má název Intimní interakce.

S jednou z vystavujících umělkyň jsme natočili PORTRÉT. Ivana Štenclová začala vystavovat ještě za dob studií a za svoji diplomovou práci získala cenu Josefa Hlávky. Pro její tvorbu jsou charakteristické neobvyklé, experimentální techniky a obsahové soustředění na mezilidské vztahy, které zobrazuje především formou portrétu a autoportrétu.

PROFIL Daniela Balabána je ukázkou ostravské osobnosti, která po formální i obsahové stránce obohacuje českou vizuální kulturu a jejíž dílo a myšlení výrazně ovlivňuje nastupující generaci. Balabán se svěřuje, že často a rád pracuje s paradoxy a kontrasty. Inspiraci též čerpá z každodenních zážitků, emocí či knih. Přesto je jeho malířský rukopis stále proměnný.

Co čeří vody ostravské výtvarné scény, jsme zachytili v REPORTÁŽI. Plastice Směrník od akademického sochaře Václava Uruby, stojící od konce 60. let 20. století v předprostoru havířovského nádraží, hrozí i nadále zánik. Budova nádraží v bruselském stylu byla před demolicí uchráněna, avšak socha zatím nemá vyhráno.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín